«Վերջերս պարոն Սահակյանի արտաբերած մտքերը լսելիս, ծիծաղից բացի, ցանկություն է առաջանում իր իսկ ոճով հակադարձելու»:
Այս մասին Armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց նախկին ՀՀՇ-ական, ԱԺ նախկին փոխնախագահ Կարապետ Ռուբինյանը՝ արձագանքելով Գալուստ Սահակյանի այն մտքին, թե 95-ին ՀՀՇ-ից Ղարաբաղն էին պաշտպանում, որ «չհանձնեն հողերը»:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ այսօր խորհրդարանի նիստի ժամանակ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ի պատասխան ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լեւոն Զուրաբյանի, հայտարարել է. «90-ականներին ՀՀՇ կուսակցություն չկար, ամբողջ ազգը ՀՀՇ էր: Մենք պաշտպանում էինք Ղարաբաղին, որին դուք ուզում էիք տալ»:
«Դե ո՞նց մի լավ խնդալուց հետո լուրջ՝ գալուստսահակյանական դեմք ընդունելով չասես՝ Գալո՛ւստ, տալը դա հանձնելը չէ, իսկ հանձնելն այն է, ինչը դուք արեցիք այս տարվա ապրիլին՝ 800 հեկտար հող թշնամուն տալով: Այն է, ինչի մասին անամոթաբար խոսում է ձեր կուսակցության ղեկավարը՝ ամեն պատեհ-անպատեհ առիթով շեշտելով 7 շրջան հանձնելու իր, քո ու հանրապետական մյուս պլանկտոնի պատրաստակամության մասին»,- ասաց Կարապետ Ռուբինյանը:
Ինչ վերաբերում է Գալուստ Սահակյանի այն դիտարկմանը, որ 95-ին խորհրդարան էին մտել մի խնդրով՝ պաշտպանելու Ղարաբաղը, Կարապետ Ռուբինյանը կոչ արեց հիմա էլ պաշտպանել.
«Թե՞ էս անգամ Ղարաբաղի մանր-մունր հարցերով չես մտել ԱԺ: Իսկ լրջանալով ուզում եմ ասել հետեւյալը. դեպքերի բերումով մասնակից եմ եղել անվտանգության խորհրդի այն 2 հայտնի նիստերին, որոնց հետեւեց Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հրաժարականը»,- ասաց նա:
Ըստ Կարապետ Ռուբինյանի՝ Սերժ Սարգսյանն այն ժամանակ տարածքներ «չզիջողների ճամբարում էր».
«Ահա թե ինչու եմ այժմ Սերժի պահվածքը՝ 7 շրջան հանձնելու նրա պատրաստակամությունը, համարում անամոթություն: Նա վերջին մարդն է, որը կարող է թույլ տալ իրեն խոսել զիջումների մասին»,- մանրամասնեց մեր զրուցակիցը:
Մեր դիտարկմանը, թե արդյոք Կազանյան, Մադրիդյան փաստաթղթերի հրապարակվելուց հետո ինքը չէ՞ր համոզվել, որ Սարգսյանը զիջողական մոտեցում ունի, Կարապետ Ռուբինյանն ասաց.
«Փաստաթղթերը բանակցային նյութ են: Բանակցել կարելի է նաեւ անհաջող նյութի շուրջ՝ օրինակ, ժամանակ շահելու կամ անընդունելի դրույթները փոխելու համար: Բայց հիմա Սարգսյանը տարածքներ հանձնելու ուղղակի քարոզարշավ է սկսել, իսկ ՀՀԿ-ն ու Ղարաբաղի իշխանությունները պապանձվել են»: