«Արտառոց բան չկա». ԼՂՀ նախագահի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝ սահմանային վիճակի մասին
Armtimes.com-ի զրուցակիցն է ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
-Պարոն Բաբայան, ի՞նչ իրավիճակ է հիմա ԼՂ դիրքերում, տեղեկություններ կան, որ մարտական գործողություններ են սկսվել, սա համապատասխանո՞ւմ է իրականությանը:
-Որեւէ արտառոց բան չկա, իրավիճակն այնպիսին է, ինչպես ամեն օր կա. հակառակորդը շարունակում է խախտել զինադադարի ռեժիմը, բայց արտառոց պահվածք չէ: Այնպիսի իրավիճակ է, որին մեր ժողովուրդը սովոր է. 1994 թվականից նույն վիճակն է:
-Այսինքն, մարտական գործողություններ չկա՞ն, ուղղակի դիրքային կրակոցնե՞ր են:
-Նրանք խախտում են զինադադարի ռեժիմը, հեռահար դիրքերից արձակում են տարբեր տիպի կրակոցներ, երբեմն նռնականետեր են օգտագործում: Այն, ինչ միշտ կա, որեւէ արտառոց բան տեղի չի ունենում:
-Ո՞րն է պատճառը, որ ՊԲ-ն թաքցրել է վիրավորների մասին տեղեկությունը:
-Մենք պետք է շատ զգույշ մոտենանք ադրբեջանական ցանկացած հաղորդագրության, հիմա իրենք տարածում են, եւ այն տեղեկատվական պատերազմի մի ձեւ է, փորձում են ահաբեկել հասարակությանը, որ վիճակը վատ է: Մենք, դժբախտաբար, ամեն անգամ աժիոտաժ ենք առաջացնում հանրության մեջ: Այո, խախտում են զինադադարի պահպանման ռեժիմը, բայց այն ճգնաժամ չէ:
- ՊԲ-ն վիրավորի մասին չպե՞տք է տեղեկացնի:
- Ոչ, ամեն օր էլ խախտումների մասին տեղեկացնում է ՊԲ-ն, ինչ տիպի զինատեսակներ են օգտագործել, քանի կրակոց է եղել, ամեն օր կա այդ տեղեկությունը:
Բայց նախկինում այդ տեղեկության հետ լինում էր նաեւ տեղեկություն վիրավորների մասին, իսկ այս անգամ չկա:
- Եթե վիրավորներ լինեն, այդ մասին կլինի տեղեկատվություն, պետք է սպասենք ՊԲ-ի տեղեկատվությանը, չպետք է Ադրբեջանի պարտադրած խաղն ընդունենք: Քանի չկա այդ տեղեկատվությունը, եկեք լցվեք համբերությամբ եւ սպասեք: Մենք երբեւէ որեւէ տեղեկություն չենք թաքցրել, եթե Աստված մի արասցե, լինեն վիրավորներ, ՊԲ-ն երբեք չի թաքցրել: