Մեզ հայտնի է դարձել, թե որ բուհերի ռեկտորների նկատմամբ է ԱԱԾ-ն մեղադրանք առաջադրել
Մեզ հայտնի դարձած տեղեկությունների համաձայն, մեղադրանք է առաջադրվել հետեւյալ ոչ պետական երեք բուհերի ռեկտորների նկատմամբ. Երեւանում գործող Սուրբ Թերեզայի անվան բժշկական համալսարան, Երեւանի Ավետիք Մկրտչյանի անվան տնտեսաիրավագիտական համալսարան եւ Գյումրու «Պրոգրես» համալսարան:
Հիշեցնենք, որ ուրբաթ օրը` հունվարի 13-ին, Ազգային անվտանգության ծառայությունը հաղորդել էր հարուցված մի քանի քրեական գործերով ոչ պետական երեք բուհերի ռեկտորներին մեղադրանք առաջադրվելու մասին` առանց հստակեցնելու, թե խոսքը որ բուհերին է վերաբերում:
Ռեկտորները մեղադրվում են կեղծ հիմքերով ավարտական դիպլոմներ տրամադրելու համար: ԱԱԾ-ն նշում էր, որ ռեկտորները շահադիտական դրդումներով կեղծ ավարտական դիպլոմներ են հատկացրել դասընթացներին չմասնակցած, իսկ առանձին դեպքերում՝ նաեւ ընթացիկ ու ավարտական քննություններին չներկայացած անձանց։
Նաեւ տեղեկացվում էր, որ կեղծ դիպլոմները տրամադրվել են ոչ միայն ՀՀ, այլեւ օտարերկրյա, այդ թվում՝ Իրանի, ԱՄՆ-ի, Վրաստանի, ՌԴ-ի, Ուզբեկստանի եւ Իսրայելի մի քանի տասնյակ քաղաքացիների:
Առերեւույթ հանցանքներ կատարելու համար ռեկտորներին մեղադրանքներ են առաջադրվել առեւտրային կաշառք ստանալու (ՀՀ քր. օր. 200 հոդվածի 3-րդ մաս) եւ առեւտրային կամ այլ կազմակերպության ծառայողի կողմից իր լիազորությունները չարաշահելու (ՀՀ քր. օր. 214 հոդվածի 1-ին մաս) համար:
Առաջին դեպքում որպես պատիժ սահմանվում է նվազագույնը տուգանք` 200-400 հազար դրամ, առավելագույնն ազատազրկում` երեք տարի ժամկետով: Մեջբերված երկրորդ հոդվածով նախատեսված նվազագույն պատժաչափը դարձյալ 200-400 հազար դրամ տուգանքն է,  իսկ առավելագույնը` մինչեւ երկու տարի ազատազրկումը:
Վերոնշյալի վերաբերյալ երեկ մեզ չհաջողվեց ռեկտորներից եւ ոչ մեկից մեկնաբանություն ստանալ: Սուրբ Թերեզայի անվան բժշկական համալսարանի եւ Երեւանի Ավետիք Մկրտչյանի անվան տնտեսաիրավագիտական համալսարանի ռեկտորներ Լարիսա Համբարձումյանը եւ Լաուրա Մկրտչյանը աշխատավայրում չէին (անհասանելի էր նաեւ Համբարձումյանի բջջային հեռախոսահամարը), իսկ Գյումրու «Պրոգրես» համալսարանի ռեկտոր Ռաֆիկ Խաչատրյանը խնդրեց այդ հարցով հեռախոսով իրեն չդիմել: