Ակտիվիստ Գեւորգ Սաֆարյանը դժվարությամբ է տեղաշարժվում. ՔԿՀ-ն անգործություն է դրսեւորում
Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու համար 2 տարվա ազատազրկման դատապարտված, ակտիվիստ Գեւորգ Սաֆարյանը ոտքի հետ կապված խնդիրներ ունի, դժվարությամբ է տեղաշարժվում:
Այս մասին մեր զրույցում ասաց նրա պաշտպան Տիգրան Հայրապետյանը: Նա ասաց, որ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկը անգործություն է դրսեւորում եւ իր պաշտպանյալին համապատասխան բուժօգնություն չի տրամադրում: «Գեւորգ Սաֆարյանին մոտ մեկ ամիս առաջ տեղափոխեցին «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ, ոտքերը նկարեցին, հետազոտեցին, կրկին հետ ուղարկեցին «Նուբարաշեն»: Մինչ այսօր, սակայն ախտորոշումը չեն հայտնել: Հնարավոր է լուրջ է վիճակը, դրա համար չեն հայտնում, ինչի պայմաններում գուցե կալանքի տակ նա չպետք է մնա: Ամեն դեպքում, Գեւորգ Սաֆարյանը դիմել է, որպեսզի իրեն հետազոտությունների պատասխանները տան, սակայն գրությունը մնացել է անպատասխան: Գեւորգ Սաֆարյանի հարազատները պատրաստ են իրենց միջոցներով հիվանդանոցում ապահովել բուժումը, սակայն ՔԿՀ-ն անգործության է մատնված»,- ասաց Հայրապետյանը:
Նշենք, որ այսօր Վերաքննիչ դատարանը քննում էր Գեւորգ Սաֆարյանի գործով Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի կայացրած վճռի բողոքի քննությունը: Հայրապետյանն ասաց, որ մոտ երկու ժամ ներկայացրել է վերաքննիչ բողոքը, ինչից հետո նիստը հետաձգվել է:
Բողոքի քննությունը կշարունակվի մայիսի 24-ին:
Հիշեցնենք, որ Գեւորգ Սաֆարյանը սույն թվականի հունվարին Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռով մեղավոր ճանաչվեց Ամանորի գիշերը ոստիկանության 4-րդ հատուկ գումարտակի հրամանատար, ոստիկանության մայոր Գեղամ Խաչատրյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու մեջ՝ դատապարտվելով 2 տարվա ազատազրկման: