Հայաստանում շուրջ 20000 սովորող այսօր նշում է «Վերջին զանգը»
2016-17 ուսումնական տարում Հայաստանի Հանրապետության հիմնական դպրոցների ավարտական 9-րդ դասարանները կունենան  29.642 շրջանավարտներ:Հանրապետության ավագ և միջնակարգ դպրոցների 12-րդ դասարանը կավարտեն 19.618 սովորողներ:
Հայաստանում շրջանավարտների համար «Վերջին դաս» միջոցառումն այս տարի կկազմակերպվի մայիսի 26-ին`այսօր: Համաձայն ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի հրամանի՝  հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում սովորողի գիտելիքների ստուգման, ավարտական և պետական ավարտական քննությունները կկազմակերպվեն  հունիսի 1-23-ը:
Ավելի վաղ ՀՀ ոստիկանությունը կոչով դիմել էր երեխաների ծնողներին՝ խնդրելով, որպեսզի նրանք խուսափեն շրջանավարտներին մեքենա տրամադրելուց։
«Մեր համաքաղաքացիներին կոչելով բարձր իրավագիտակցության՝ ոստիկանությունը դիմում է հատկապես ծնողներին. տրանսպորտային միջոցներ մի տրամադրեք անչափահասներին, հարկ եղած դեպքում դուք վարեք մեքենան, զանգվածային միջոցառումների ժամանակ համագործակցեք ուսուցիչների, ոստիկանության ծառայողների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների հետ:
Շրջանավարտներին կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ ավտոմեքենա վարելու արկածախնդրությունից, հասարակական վայրերում հարգալից լինել միմյանց ու հանրության հանդեպ, տոնական հրավառություն կազմակերպել միայն օրենքով սահմանված կարգով, կատարել ոստիկանության ծառայողների օրինական պահանջները:
Տոնական օրվա առավոտից ոստիկանության ստորաբաժանումները ուժեղացված ծառայություն են իրականացնելու զանգվածային միջոցառումների վայրերում:
Արվելու է ամեն ինչ հասարակական կարգն ու քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու համար: Որևէ ներողամտություն չի ցուցաբերվելու օրինազանցության նկատմամբ: Դրսևորելով օրինաչափ խստություն, անհանդուրժողականություն ու պահանջկոտություն՝ հասարակական կարգի խախտումները կանխվելու են տեղում, օրինազանցների ավտոմեքենաները տեղափոխվելու են հատուկ պահպանվող տարածք, իրավախախտները ենթարկվելու են պատասխանատվության:
Ակնկալելով հանրության ըմբռնումն ու աջակցությունը՝ կրկին կոչ ենք անում մեր համաքաղաքացիներին՝ միասնաբար անենք առավելագույնը մեր երեխաների տոնը թեկուզ չնչին միջադեպով չմթագնելու համար»,-նշվում է ոստիկանության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Իսկ այսօր երեկոյան Ազատության հրապարակում տեղի է ունենալու «Վերջին զանգի» տոնական մեծ միջոցառումը: Երեւանի քաղաքապետարանի հայտարարության մեջ ասվում է.
Սիրելի՛ շրջանավարտներ,
մայիսի 26-ին ժամը 19:30 սիրով հրավիրում ենք Ազատության հրապարակ՝ մասնակցելու Վերջին զանգին նվիրված համերգային ծրագրին, ուր իրենց մասնակցությունը կունենան Aram Mp3-ը, Sona Rubenyan-ը և Garik Papoyan-ը: