Այսօր կայացավ Երեւանի նորընտիր քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի երդմնակալության արարողությանը, որն, ի դեպ, համընկել էր քաղաքապետի հանգուցյալ հոր` ՀՀ նախկին վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի ծննդյան տարեդարձի հետ:
Երեւանի ավագանու հատուկ նիստին ներկա էին պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, ուժային կառույցների ներկայացուցիչներ, պատգամավորներ, նախկին քաղաքապետեր, մշակույթի ու սպորտի գործիչներ:
Նրանցից շատերն իրար կարոտած էին, հանդիպելիս ողջագուրվում էին, համբուրվում: Այդպես դանդաղորեն, ասել-խոսելով բոլորը հավաքվեցին, տեղավորվեցին, մինչեւ եկավ Սերժ Սարգսյանի ու Ամենայն հայոց կաթողիկոսի ժամանման պահը:
Հանդիսավոր պայմաններում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը երդվեց իր լիազորություններն իրականացնել ազնվորեն ու բարեխղճորեն, պահպանել Սահմանադրությունն ու օրենքները, ծառայել Երեւանի բարգավաճմանը եւ գործել ի բարօրություն նրա բնակիչների:
«Պարտավորվում եմ հոգ տանել մեր հնագույն մայրաքաղաքի փառքի պահպանման եւ բազմապատկման համար, պաշտպանել համայնքի իրավունքները, օրինական շահերը եւ սեփականությունը, ուժերիս անմնացորդ նվիրումով սատարել ժողովրդի հավատին, նպաստել նրա նյութական եւ հոգեւոր վերելքին: Աջակից լինել ամեն մի ազնիվ նախաձեռնության, որ միտված կլինի իմ համաքաղաքացիների նվիրական գաղափարների իրականացմանը»,- խոստացավ Տարոն Մարգարյանը:
Այդուհետ ավագանու անդամ Մարտին Վարդազարյանը քաղաքապետի վզից կախեց խորհրդանշական լանջաշթղան` արծաթյա ու ոսկեզօծված, որի վրա Հայաստանի բոլոր 12 մայրաքաղաքների սկզբնատառերն են: Լանջաշղթան բերվել էր Երեւանի պատմության թանգարանից եւ այնտեղ էր վերադարձվելու երդման տեքստի հետ միասին:
Ելույթ ունեցավ նաեւ Սերժ Սարգսյանը: Շնորհավորելով Երեւանի նորընտիր ավագանու անդամներին` նա նշեց, որ արդեն անհրաժեշտ է հանդարտեցնել ընտրական կրքերը եւ դրանք թողնել անցյալում: Ասաց, որ եկել է ելույթներից գործին անցնելու ժամանակը:
Սերժ Սարգսյանը թվարկեց նաեւ այն խնդիրները, որոնց բախվում է Երեւան քաղաքը: Դրանց շարքում խոսեց տրանսպորտի մասին: Ու թվում էր, թե նա առաջին հերթին պետք է նկատի ունենա հանրային տրանսպորտի բարդագույն վիճակը` կարեւորելով քաղաքացիների արժանապատիվ ու անվտանգ երթեւեկելու իրավունքը: Բայց տրանսպորտի խնդիրը նրան հետաքրքրում էր միայն խցանումների տեսակետից, իսկ հանրային տրանսպոտի կարգավորման հեռանկարը Սերժ Սարգսյսանը, փաստորեն համարում էր որպես խցանումներից ազատվելու սպասարկող միջոց:
«Երեւան քաղաքը բախվում է մի շարք բարդ խնդիրների, որոնց համար անհրաժեշտ է լուծումներ գտնել: Այդ հարցերի շարքում է տրանսպորտի խնդիրը: Զարգանում է քաղաքը, անընդհատ ավելանում է քաղաքի փողոցներով երթեւեկող մեքենաների քանակը: Օրվա որոշակի ժամերին խցանումները դարձել են սովորական երեւույթ: Երեւանցիների եւ հյուրերի համար շարունակում են գոյություն ունենալ անհարմարություններ: Որեւէ խնդրի լուծման համար նորից հեծանիվ հորինելու կարիքը չկա: Անհրաժեշտ է ուսումնասիրել միջազգային փորձը եւ տեսնել, թե որքանով է այն կիրառելի մեր պայմաններում: Որքան տեղյակ եմ՝ նման այլ քաղաքներում այս հարցի լուծումը տրվում է հանրային տրանսպորտի զարգացման եւ դրա գրավչության բարձրացման միջոցով: Գիտեմ, որ հեշտ խնդիր չեմ դրել, գիտեմ, որ միջազգային խորհրդատուի հետ միասին աշխատում եք այս ուղղությամբ, բայց դա պետք է լինի ձեր աշխատանքի ամենահիմնական ուղղություններից մեկը, եւ այդ աշխատանքներին պետք է արագություն հաղորդել»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Երեւանի քաղաքապետի երդմնակալության արարողությունից հետո միջոցառման մասնակիցներն ուղեւորվեցին դեպի Կոմիտասի անվան պանթեոն` հարգանքի տուրք մատուցելու Անդրանիկ Մարգարյանի հիշատակին: Սերժ Սարգսյանը նույնպես դուրս եկավ, բայց անմիջապես էլ վերադարձավ: Նա քաղաքապետարանը երկրորդ անգամ լքեց 10-15 րոպե հետո: Մեզ չհաջողվեց պարզել, որն էր Սարգսյանի անակնկալ վերադարձի պատճառը:
Հ.Գ. Երբ Սերժ Սարգսյանը ժամանեց Տարոն Մարգարյանի երդմնակալության արարողությանը, ներկաները, նրան դիմավորելիս, ոտքի կանգնեցին, բացառությամբ ավագանու «Ելք» խմբակցության: