Պաղպաղակի թղթից մինչեւ տոպրակ.Գյումրու «երգող-պարող» 40 միլիոնանոց շատրվանը՝ աղբանոց. ֆոտո
Գյումրիում գործող չորս շատրվան կա: Երկու տարի առաջ մոտ 40 միլիոն դրամի շրջանակներում կապիտալ վերանորոգվեց Գյումրու Վարդանանց հրապարակի գլխավոր շատրվանը: Ինչպես քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանն էր նշում, վերանորոգումից հետո, Գյումրին ունենալու է «երգող-պարող» շատրվաններ:
Վերանորոգումից արդեն երկու տարի անց, Գյումրու գլխավոր շատրվանը պատված է աղբով: Երեկ երեկոյան armtimes.com-ի նկարահանման պահին Վարդանանց հրապարակի շատրվանի լողավազանում առկա էին պաղպաղակի փաթեթավորման մնացորդներ եւ պոլիէթիլենային տոպրակի առատ տեսականիներ:
Աղբով է պատված նաեւ Բագրատունյաց պուրակի շատրվանի լողավազանը, իսկ Թատերական հրապարակինը կիսադատարկ է, եղած ջրում տարատեսակ աղբի մնացորդներ են, իսկ տեսարանն ուղեկցվում է տհաճ հոտով:
Ի դեպ, Գյումրու քաղաքապետարանի բնակկոմունալ եւ շրջակա միջավայրի պահպանության բաժնից տեղական հեռուստաընկերություններից մեկին տեղեկացրել էին, որ Թատերական հրապարակի շատրվանի ավազանը քաղաքապետարանը վարձակալական հիմունքներով տրամադրելու է մասնավորին:
Վերջինս էլ վճարովի ծառայություններ է մատուցելու, հիմնականում խաղային:
Գյումրիում կան նաեւ շատրվաններ, որոնք չեն գործում հետերկրաշարժյան տարիներից սկսած: Մասնավորապես` Գյումրու կենտրոնական հրապարակում գտնվող մեկ այլ շատրվանի վերագործարկման համար անհրաժեշտ է մոտ 100 մլն դրամ, որը, սակայն համայնքային միջոցներից տրամադրել հնարավոր չէ:
Գյումրու հնգամյա զարգացման ծրագրում ներառված է նաեւ տնակային ավաններից մեկում՝ Սավոյան փողոցում գտնվող շատրվանի վերանորգման հարցը, թեեւ ֆինանսական աղբյուրները եւ աշխատանքների սկսման ժամանակացույցը դեռ անհայտ է: