Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Արմեն Բեկթաշյանի նախագահությամբ այսօր 8 ամսվա դադարից հետո սկսվեց 2015 թվականի նոյեմբերին ԱԱԾ-ի կողմից մեծ աղմուկով վնասազերծված զինված խմբի գործով դատական նիստը:
Մինչ նիստը սկսելը սույն գործով ամբաստանյալ, ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանի համար շտապօգնություն էր հրավիրվել դատարան, նրա ինքնազգացողությունը վատացել էր: Դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը 30 րոպե ընդմիջում հայտարարեց, այնուհետեւ նիստը սկսվելուց առաջ ասաց, որ ըստ բժշկի տեղեկանքի՝ Վահան Շիրխանյանը ի վիճակի է մասնակցել դատական նիստին:
Նիստի ընթացքում դատավորը մեկ առ մեկ ստուգեց ամբաստանյալների ինքնությունները, բացի Վահան Շիրխանյանից: Դատավորը նրա մասին հիշեց միայն այն ժամանակ, երբ գործով ամբաստանյալներին ծանոթացնում էր իրենց իրավունքների եւ պարտականությունների մասին: «Ես ասեցի ինձ մոռացաք»,- նկատեց Շիրխանյանը, ապա դատավորի հարցին՝ թե ֆիզիկապես եւ հոգեպես առո՞ղջ եք, ասաց՝ միայն հոգեպես: Հարցին, ձեզ պա՞րզ են ձեր իրավունքները, Շիրխանյանը պատասխանեց. «Ես իրավունք չունեմ, էս երկրում ով իրավունք ունի»:
Նիստի ընթացքում Շիրխանյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը միջնորդություն ներկայացրեց վարույթից հեռացնել գործով առանցքային մեղադրյալ Արթուր Վարդանյանի եւ խմբին ֆինանսավորելու մեջ մեղադրվող Հայր Անտոնի պաշտպաններ Լեւոն Բաղդասարյանին եւ Սիրուշ Աղվանյանին։ Մասնավորապես, ըստ Հայկ Ալումյանի, նախաքննությունից սկսած՝ նրանք երկուսով պաշտպանություն են իրականացնում երկու մեղադրյալների, որոնց շահերն ու դիրքորոշումները մշտապես հակասել են իրար։ Որպես հիմնավորում՝ Ալումյանը մեջբերեց ամբաստանյալներ Հայր Անտոնի եւ Արթուր Վարդանյանի ցուցմունքներից հատվածներ, որոնցից, ըստ նրա, երեւում է, որ նրանք հակասող դիրքորոշումներ ունեն։ Մասնավորապես, Ալումյանը ներկայացրեց Հայր Անտոնի ցուցմունքներից հետեւյալ հատվածը. «Արթուրն ասաց, որ հեղաշրջումը Հայաստանում պատկերացնում է, որ պետք է կատարվի թեկուզ սպանությունների միջոցով». «Այս նույն ժամանակ Արթուր Վարդանյանը ցուցմունք է տալիս, որ ինքը երբեւիցե բռնի ճանապարհով հեղափոխություն կազմակերպելու ցանկություն, մտադրություն ոչ ունեցել է, ոչ էլ այդպիսի մտադրություն որեւէ մեկի մոտ հայտնել է»,- ներկայացրեց Ալումյանը:
Ըստ նրա՝ Հայր Անտոնն իր ցուցմունքում ասել է, որ Արթուրը չէր մանրամասնում, թե հեղաշրջումը կոնկրետ ինչ ուժերով եւ ինչ եղանակով է իրականացնելու, նա իր ծրագրերի մասին մանրամասներ չի հայտնել. «Միայն ասում էր, որ զանազան ծրագրեր ունի, եւ օրվա իրավիճակից ելնելով՝ պետք է կողմնորոշվի, որոշում կայացնի եւ գործի, իշխանափոխությունը կամ պետք է տեղի ունենա Օհանյանի համաձայնությամբ եւ բանակի ուժով նախագահին հրաժարական ստիպելով, կամ իրականացնի Արթուր Վարդանյանն իր խմբերով՝ զենքի սպառնալիքով, եւ այլն»։
Ըստ այդմ, այս նույն ժամանակ Արթուր Վարդանյանն ասում է, որ ինքը որեւէ անգամ զենքով հեղաշրջում իրականացնելու մտադրություն չի ունեցել եւ այդպիսի մտադրություն չի արտահայտել որեւէ մեկի մոտ։ Ներկայացնելով մեկ այլ դրվագ՝ Հայկ Ալումյանն ասաց, որ ցուցմունք է տրվել այն մասին, որ «որոշել էր գրոհը կատարել ՀՀ Ազգային ժողովի նիստերի ժամանակ, քանի որ ամենաքիչ քանակի թիկնապահները կլինեն Ազգային ժողովի նիստի ընթացքում», սակայն Արթուր Վարդանյանը նշել է, որ այդպիսի բան չի ասել։ Ալումյանի միջնորդությանը միացան մյուս ամբաստանյալների պաշտպանների մեծ մասը: Ամբաստանյալներ Վարդանյանը եւ Թոթոնջյանը առարկեցին Հայկ Ալումյանի միջնորդության դեմ՝ նշելով, որ իրենք իրենց պաշտպաններից բացի այլ պաշտպան չեն ցանկանում: Հետաքրքիր է, որ միջնորդության դեմ առարկեց նաեւ մեղադրող դատախազը՝ նշելով, թե երկու մեղադրյալներն էլ առաջադրված մեղադրանքում իրենց մեղավոր չեն ճանաչել: