Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը ՀՀ ՊՆ նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանին նիստերի դահլիճից հեռացնելուց հետո՝ միջանցքում փորձել է հաշիվներ պարզել նրա հետ:
Մասնավորապես` մեր զրույցում Շիրխանյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանն ասաց, որ երբ պարոն Շիրխանյանին դահլիճից հանել են, դատավորն այդ հատվածում սպասելիս է եղել: «Երբ պարոն Շիրխանյանին հանեցին դատական նիստերի դահլիճից՝ փակ գոտու ուղղությամբ դատավորը սկսեց բարձր գոռալ պարոն Շիրխանյանի վրա ասելով՝ դու ո՞վ ես, որ ինձ ասես, որ ես ինչ-որ մի բան չեմ հասկանում: Այսինքն՝ տղայական ձեւերով սկսեց վրա տալ պարոն Շիրխանյանի վրա: Սա, ընդհանրապես, պատիվ չի բերում ե՛ւ այս դատարանին, ե՛ւ այն արդարադատությանը, որն էստեղ իրականցվում է, ե՛ւ կոնկրետ այդ դատավորին, որին մենք մինչ այսօր որպես բավականին զուսպ եւ ծանրակշիռ մարդու էինք ճանաչում: Գեղեցիկ չի ընդհանրապես, 72 տարեկան սայլակին գամված մարդուն վիրավորվել, ասել, թե ով ես, որ ինձ տենց բան ասես: Երբ, դու, դատավո՛ր, գտնվում ես դատարանում՝ զինված ոստիկաններով շրջապատված, իսկ էդ մարդը սայլակի վրա գամված»,- մանրամասներ պատմեց Ալումյանը:
Անդրադառնալով Շիրխանյանի այն հայտարարությանը, որ դատավորը չի հասկանում, Ալումյանը պարզաբանեց, որ դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը չի թողել, որպեսզի Վահան Շիրխանյանը իր միտքը հասցնի ավարտին: «Իմաստն այն էր, որ դուք չեք հասկանում, թե ինչ ցավերի մեջ եմ ես ու ինչու չեմ կարողանում ոտքի կանգնել: Դա շատ նորմալ արտահայտություն է: Դատարանը կիսատ միտքը իր համար համարեց վիրավորական: Գիտե՞ք ինչ, եթե մարդ ուզում է վիրավորվի, ինչ ուզում եք ասեք՝ կվիրավորվի: Պետք էր մի հատ մինչեւ վերջ լսել մարդու ասածը, հետո որոշել արժի՞ վիրավորվել, թե՞ ոչ: Բացարձակապես վիրավորելու միտում չկար:
Հիշեցնենք, որ այսօրվա դատական նիստի ընթացքում ոտքի չկանգնելու համար Վահան Շիրխանյանի նկատմամբ նախագահող դատավորը երեք սանկցիա կիրառեց՝ երկուսը նախազգուշացման տեսքով՝ մեկը դահլիճից հեռացում՝ երեք ժամով: