Ինչ ցնցումների մասին է ակնարկում Սերժ Սարգսյանը. չինացիների անեծքը մեզ չի կպչում
Երեկ ՀՀ կառավարության հերթական նիստին մասնակցած Սերժ Սարգսյանի ելույթը մի հետաքրքիր մեսիջ էր պարունակում:
Կարող ենք արձանագրել, որ ՀՀԿ-ն ինքն իրեն այսուհետ ներկայացնելու է որպես բարեփոխումների շոգեքարշ, որը մի կերպ հաղթահարելով հանրության համառ դիմադրությունը, արմատապես փոխելու է իրավիճակը: Այսինքն՝ հանրությունը ուզում է ապրել այնպես, ինչպես ապրում էր, բայց դա սխալ է, եւ ՀՀԿ-ն կտրուկ փոփոխությունների շնորհիվ հանրությանը դուրս է հանելու այս ճահիճից եւ տանելու է նրան դեպի պայծառ ապագա:
«Վերջին տարիներին հաճախ է հնչում չինացիներին վերագրվող ասացվածքը, շատերը սկսել են դա հնչեցնել, ըստ որի՝ անեծք է որեւէ մեկին մաղթել ապրել փոփոխությունների ժամանակ: Կարծում եմ, որ նման ժամանակներում ապրելն իսկապես դժվար է, սակայն նաեւ՝ հետաքրքիր»,- երեկ նիստի ժամանակ իր ելույթում հայտարարեց Սերժ Սարգսյանը: Թե որտեղ է «հաճախ հնչել» չինացիներին վերագրվող այս ասացվածքը, մամուլի արխիվները խնամքով թաքցնում են: Բայց կարեւորը դա չէ: Կարեւորն այն է, որ «փոփոխությունները» դառնում են յուրահատուկ բրենդ ու այսուհետ բոլոր այն բացասական երեւույթները, որին մենք ականատես կլինենք Հայաստանում, պայմանավորվելու են «փոփոխություններով»:
Սա բավականին հին հնարք է: Մոտ երեք տասնամյակ հետխորհրդային երկրներում, այդ թվում՝ նաեւ Հայաստանում տեղի ունեցող երեւույթները բացատրվում էին «անցումային փուլով»: Դե, սոցիալիզմ կառուցող հասարակարգից անցում ենք կատարում դեպի շուկայական, ազատական հասարակարգ, ու հենց դրանով են պայմանավորված կոռուպցիան, մենաշնորհները, բիզնեսի ու քաղաքականության սերտաճումը, իշխանության հղփացումը, անպատժելիությունը եւ այլն: Այ, շուտով այդ անցումը կավարտվի, ու ամեն ինչ լավ կլինի:
Չստացվեց: Հետխորհրդային մի քանի երկրներ անցան այդ փուլը, իսկ մեծամասնությունը, այդ թվում՝ նաեւ մենք, գնացինք բոլորովին ուրիշ տեղ: Ու հիմա պետք է ՀՀԿ-ն մեզ ուղղորդի այլ տեղ, ու դրա համար պետք են փոփոխություններ: Եվ դա ինչպես Սերժ Սարգսյանն է բնորոշում՝ «նոր շրջափուլ» է: Ընդ որում, փոփոխությունները լինելու են այնքան կտրուկ, որ կարող են ցնցումներ լինել: «Կառավարության ծրագրի հաստատմամբ կարող ենք ազդարարել գործադիր իշխանության նոր շրջափուլի մեկնարկը: Մեր խնդիրն է այդ շրջափուլն անցկացնել արդյունավետ եւ հնարավորինս անցնցում»,- երեկ ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Եթե խոսքը քաղաքական ցնցումների մասին է, ապա կառավարության ծրագիրը դրա հետ գրեթե ոչ մի առնչություն չունի: Իսկ եթե խոսքը սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի մասին է, ապա որեւէ ցնցում մեզ չի սպառնում: Ցավոք սրտի: Կոռուպցիայի, տնտեսության կենտրոնացման, բիզնեսի ու իշխանության սերտաճման եւ երկրի զարգացումը արգելակող մյուս երեւույթների դեմ պայքարը կարող է առաջացնել ցնցումներ միայն իշխանության ներսում: Բայց դրանք երեւույթներ են, որոնց վրա հենված է նույն այն իշխանությունը, որի գագաթին Սերժ Սարգսյանն է: Չկան այդ երեւույթները, չկա ՀՀԿ-ի իշխանությունը: Ուստի մեզ մնում է «ըմբոշխնել» երկրի հետագա «կայունությունը»: Եվ իրական փոփոխությունների ժամանակաշրջանում ապրելու՝ չինացիներին վերագրվող «անեծքը» մեզ, գոնե առայժմ չի կպչում: