Դա գաղտնիք է, այս լսարանում չեմ կարող ասել. ԱԱԾ պետի տեղակալը՝ Նիկոլ Փաշինյանին
Ազգային Ժողովի «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ-ում 2016 թվականի բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ ազգային անվտանգության ծառայության պետի տեղակալ Արամ Հարությունյանից հետաքրքրվեց 2016 թվականի հուլիսյան իրադարձությունների վերաբերյալ ԱԱԾ-ի կատարած գործողություններից:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ երբ հունիս ամսին ձերբակալվեց «Հիմնադիր խորհրդարանի» ղեկավարներից Ժիրայր Սեֆիլյանը, այդ ժամանակ ԱԱԾ-ի կողմից հաղորդագրություն տարածեց, որ մի խումբ մարդիկ պլանավորել են զինված կերպով շենքերի, շինությունների, զորամասի գրավում, որից մոտ 3.5 շաբաթ անց տեղի ունեցան ՊՊԾ գնդի իրադարձությունները:
«Ես ուզում եմ հասկանալ՝ այն, ինչ տեղի է ունեցել, ձեր տրամաբանությամբ եւ ձեր տեսակետից քննելու համար, արդյո՞ք ԱԱԾ-ում ծառայողական քննություն իրականացվել է, թե ինչպես է պատահել, երբ հունիսին դուք մեղադրում եւ ձերբակալություններ էիք իրականացնում, իսկ հուլիսին տեղի ունեցան մոտավորապես այնպիսի իրադարձություններ, որոնք դուք նկարագրում էիք ձեր պաշտոնական հաղորդագրություններում: Այս փաստերի համադրությունն ինչի՞ մասին է վկայում, ծառայողական քննություն իրականացրե՞լ եք, ինչ-որ արդյունքների հանգե՞լ եք»,- հարցրեց Նիկոլ Փաշինյանը:
ԱԱԾ պետի տեղակալը, պատասխանելով պատգամավորի հարցին՝ ասաց, որ հնչեցված հարցը ԱԱԾ-ի գործունեության հետ է կապված: «Փաստացի դեռ ոչ էս մասով է վերջացել քննություն, ոչ՝ մյուս մասով: Ինչ վերաբերվում է ծառայողական քննության հետ կապված, եթե կատարվել է, դա գաղտնիք է, մնացել է մեր պահուստներում: Կուզենայի ձեզ ասել, որ եթե կունենաք նման հարց, գրավոր դիմեք, ինչ որ հնարավոր է, ձեզ կպատասխանեն, այս լսարանում նմանատիպ հարցերի ես իրավունք չունեմ պատասխանելու»,- ասաց Արամ Հակոբյանը:
Պատգամավորը, արձագանքելով ԱԱԾ պետի տեղակալի պատասխանին՝ արձանագրեց, որ բոլոր հարցերին կարելի է պատասխանել՝ նախաքննությունը դեռ չի ավարտվել, դատաքննությունը դեռ չի ավարտվել, հետո ՄԻԵԴ-ում դեռ պրոցեսը չի ավարտվել, կամ ավարտվել է եւ ոչինչ ասել չենք կարող: «Իմ նախորդ հարցին ի պատասխան էլ՝ հիմա այն փուլն է, որ քննությունը նոր է սկսվել, կավարտվի, կտեսնենք, հետո քննությունն ավարտվում է, ոչ մի բան էլ չենք տեսնում, ես ձեր պատասխանը հասկացա»,- եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը: