Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկը չանցավ, Ծառուկյան խմբակցությունը քվեարկեց
Ազգային Ժողովում այսօր քվեարկության դրվեց 2016 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի հաշվետվությունը հաստատելու մասին հարցը: Վարման կարգով ելույթ ունեցավ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն՝ ասելով, որ խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու բյուջեի կատարողականին:
«Կարծում եմ, որ ճիշտ կլիներ, որ ընդդիմությունը չքվեարկեր, քանի որ խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացուցիչների ձայները բավարար չեն, որպեսզի կատարողականը հաստատվի: Մենք դեմ ենք: Որպեսզի կատարողականը չհաստատվի մենք առաջարկում ենք չմասնակցել քվեարկությանը, որպեսզի չանցնի այս որոշումը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ ՀՀԿ-ի եւ ՀՅԴ-ի պատգամավորների թիվը բավարար չէ կատարողականը հաստատելու համար:
«Ծառուկյան» խմբակցություն քարտուղար Վահե Էնֆիաջյանն արձագանքեց Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկին: «Ծառուկյան խմբակցությունում, բնականաբար, հարցը քննարկվել է եւ, ըստ էության, 2016 թվականն արդեն իրականություն է:Եւ կառավարության կողմից ինչ գործառույթներ սահմանված է եւ լիազորությունների մեջ է, արդեն իսկ իրականացրել են: Մեր դիրքորոշումը, բնականաբար՝ դեմ »,- ասաց Վահե Էնֆիաջյանը՝ նշելով, որ այդուհանդերձ չքվեարկելու հիմքեր չեն տեսնում:
ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն էլ տեղեկացրեց, որ Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը գործուղման մեջ է, բայց նամակով հաստատել է իր դիրքորոշումը այն մասին, որ կողմ է բյուջեի կատարողականի հաշվետվության հաստատմանը:
Գրանցված 84 պատգամավորից կողմ քվեարկեց 53-ը, դեմ 22-ը, 1-ը ձեռնպահ էր:
Նիկոլ Փաշինյանը կրկին վարման կարգով ելույթ ունեցավ եւ ասաց, որ իրենց հաշվարկը ճիշտ էր: «Եթե ընդդիմությունը չէր քվեարկում 52 կողմը բավարար չէր»,- եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը: