Ի՞նչ արգելված իրեր են ներս բերվել դատարան. Հայկ Ալումյանը դիմել է Դեպարտամենտի ղեկավարին
Հայտնի փաստաբան Հայկ Ալումյանն այսօր փաստաբանների խմբում հրապարակել է ՀՀ դատական դեպարտամենտի ղեկավար Կարեն Փոլադյանին ուղարկած իր դիմումը, որտեղ անդրադառնում է փաստաբանների անձնական զննությանը:
Ալումյանի դիմումը ստորեւ.
«Վերջին ժամանակաշրջանում ՀՀ ընդհանուր իրավասության մի շարք դատարաններ մուտք գործելիս փաստաբաններին դատական կարգադրիչների կողմից առաջարկվում է պահանջ՝ զննության ներկայացնել իրենց մոտ առկա իրերը, ինչպես նաեւ որոշ դեպքերում ենթարկվել անձնական զննության:
Իրենց գործողությունները կարգադրիչները հիմնավորում են ՀՀ դատական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետով, ըստ որի դատական կարգադրիչն իր գործառույթներն իրականացնելու նպատակով իրավունք ունի՝ զննության ենթարկելու դատարան կամ դատական նիստերի դահլիճի մուտք գործող անձանց եւ նրանց իրերը:
Որպես զննության նպատակ է մատնանշվում՝ արգելված իրերի մուտքը դատարան կանխելը:
Վերը նշվածի կապակցությամբ խնդրում եմ հայտնել.
Ի՞նչ իրեր է արգելված ներս բերվել դատարան, մատնանշելով իրերի սպառիչ ցանկը եւ արգելքը սահմանող իրավական ակտը,
Ի՞նչ կարգով պետք է իրականացվի իրերի զննումը՝ մատնանշելով այդ կարգը սահմանող իրավական ակտը,
Ի՞նչ կարգով պետք է իրականացվի անձնական զննությունը՝ մատնանշելով այդ կարգը սահմանող իրավական ակտը,
Ի՞նչ կարգով պետք է ամրագրվեն իրերի զննության եւ անձնական զննության արդյունքները, մատնանշելով այդ կարգը սահմանող իրավական ակտը»:
Նշենք, որ փաստաբանների մի խումբ պնդում է, որ կարգադրիչները ոչ թե զննում են իրենց, այլ խուզարկում, ինչը արգելվում է ՀՀ փաստաբանության մասին օրենքով: Հենց այս խնդրի պատճառով մի քանի փաստաբաններ չեն կարողանում մուտք գործել նիստերի դահլիճ եւ մասնակցել դատական գործընթացներին: