Ջերմոց կառուցելու համար տուգանվել է 200 հազար դրամով. գյուղապետի հետ վեճը չի դադարում
Արարատի մարզի Խաչփար համայնքի բնակիչ Ռուբեն Ղարիբյանը պնդում է, որ նույն համայնքի ղեկավար Ղազար Մարտիրոսյանն իր նկատմամբ անհիմն վարչական ակտ է կազմել 200 հազար դրամի չափով: Ռուբեն Ղարիբյանը armtimes.com-ի հետ զրույցում պատմեց, որ Խաչփար գյուղում հողամասով տուն է գնել, բարեկարգել է հողատարածքը, խողովակները ամրացրել հողի վրա եւ ջերմոց կառուցել: «Հիմա գյուղապետը պայքարում է դրանք քանդելու համար: Տուգանք է կազմել 200 հազար դրամ, որը անհիմն է, քանի որ կառուցապատումը բետոնային հիմք չունի»,- ասաց Ռուբեն Ղարիբյանը՝ նշելով, որ նախորդ տարի է տունը եւ հողամասը գնել, նույն տարում էլ ջերմոցն է կառուցել:
«Ես հիմա տեղեկանքներ ունեմ մասնագետների կողմից, որոնք քանդել են եւ տեսել են, որ ամրացված խողովակները բետոնային հիմք չունեն եւ դա համարվում է ժամանակավոր կառույց: Ամառները ես ցելաֆոնը հանում եմ, որպեսզի բույսը չխաշվի, ձմռանը նորից գցում եմ վրան: Ջերմոցը 1500 քառակուսի մետր է»,- մանրամասնեց Խաչփարի բնակիչը:
Ռուբեն Ղարիբյանը խնդրի վերաբերյալ նամակով դիմել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանին, սակայն որեւէ էական բան չի փոխվել: Դրանից հետո գյուղապետի կայացրած ակտը բողոքարկել է դատական կարգով: Վեդի քաղաքի վարչական դատարանում այժմ ընթանում է դատական գործընթացը, ջերմոցը դեռ չեն քանդել: 2017 թվականի մայիսի 17-ին է հայցը մուտք է արվել դատարան, երկու նախնական դատական նիստ է անցկացվել:
Խաչփար համայնքի ղեկավար Ղազար Մարտիրոսյանն armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց, որ Ռուբեն Ղարիբյանը ինքն իր կամքով գնացել եւ լիցենզավորված ընկերության միջոցով չափագրում է կատարել: «Չափագրող մասնագետը տվել է եզրակացություն, որ դա համարում է շինություն, ուղարկել են Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտե գրանցելու համար: Չեն գրանցել միայն նրա համար, որ հարեւանի սահմանի հետ կապված ուղղում պետք է կատարվի: Եթե լիցենզիա ունեցող մասնագետը տալիս է եզրակացություն, որ սա շինություն է, հստակ պատասխան է, ոնց կարող է շինություն չհամարվի»,- ասաց համայնքի ղեկավարը:
Մեր դիտարկմանը, որ Ռուբեն Ղազարյանն ասում է, որ իր համար երկաթյա խողովակները հողին բետոնով չեն ամրացված, ուստի դա չէր կարելի համարել շինություն եւ տուգանել դրա համար, Խաչփարի գյուղապետը հակադարձեց. «Մեծ հսկա ջերմոց է կառուցել, լավ է արել, որ կառուցել է: Ես որպես համայնքի ղեկավար կողմնակից եմ կառուցելուն, իմ նախաձեռնությամբ չի վարչական ակտը կազմվել, կամ արձանագրությունը: Ինքը որպեսզի շինարարությունը գրանցի, իրեն քանդման թույլտվություն են տվել, բացատրել են շինարարության թույլտվության տրամադրման կարգը: Հաշվի առնելով, որ նախագիծը պետք է պատվիրի, մի 50-60 հազար դրամ ծախսի, ասում է, որ անհիմն է ակտը: Հիմա էլ վարչական ակտը գնացել է կադաստր: Համայնքի ղեկավարի կողմից դիտավորյալ միջոց չձեռնարկելն առաջացնում է քրեական պատասխանատվություն, ես ստիպված ենթարկել եմ վարչական պատասխանատվության»:
Համայնքի ղեկավար Ղազար Մարտիրոսյան էլ ձեռքերը ծալած չի նստել: Նա դիմել է ՀՀ քաղաքաշինության նախարարություն, որպեսզի պարզաբանում ստանալ, թե ի վերջո այդ կառույցը շինություն է, թե՝ ոչ: «Ես տրամադրված չեմ Ղարիբյան Ռուբենին պատասխանատվության ենթարկել, բայց կրկնում եմ՝ Ղարիբյան Ռուբենի բերած լիցենզավորված մասնագետը տվել է եզրակացություն, որ ջերմոցը շինություն է»,- ասաց Ղազար Մարտիրոսյանը՝ նշելով, որ ինքը շահագրգռված չի Ռուբեն Ղազարյանին վատություն անել: