ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը զգոնության կոչ է անում
Օգոստոսի 12-ին «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի, ինչպես նաեւ՝ մինչ այդ ՀՀ Վայոց ձորի  մարզի Արտավան համայնքի հարակից տարածքներում բռնկված  հրդեհների պատճառով տեղի վայրի կենդանիները եւ թռչունները տեղափոխվել են հարակից անվտանգ շրջաններ:
ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը կոչով դիմում է հանրապետության բնակչությանը՝ ցուցաբերել զգոնություն եւ զգուշություն, հորդորում՝  չվնասել  աղետի պատճառով անվտանգ վայրեր ու թաքստոցներ փնտրող կենդանիներին: Իսկ որսորդներին` օգոստոսի 26-ից սկսվող սիրողական որսաշրջանի ժամանակ  զերծ մնալ ՀՀ Արարատի, Կոտայքի, Վայոց ձորի, Գեղարքունիքի մարզերի որսահանդակների բարձրադիր գոտիներում որս իրականացնելուց:
ՀՀ բնապահպանության նախարարը նաեւ հանձնարարել է Բնապահպանական պետական տեսչությանը  ուժեղացված հսկողություն սահմանել վերոհիշյալ շրջաններում՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով կարմիր գրքում գրանցված կենդանիներին: Կոչ ենք անում խստորեն պահպանել նշված պահանջները եւ մեզ փոխանցել կենդանիների  շարժի հետ կապված ձեր ունեցած հավաստի տեղեկատվությունը: