Շտապօգնության երկու բրիգադ է մտել «Նաիրիտ», զոհերի, վիրավորների մասին լուր չկա. թարմացվող
16:05- «Նաիրիտի» տարածքում տեղի ունեցած հրդեհից առայժմ վտանգներ չկան, ամեն ինչ վերահսողության տակ է:
Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԻՆ փրկարար ծառայության ղեկավարը՝ հավելելով, որ «Նաիրիտում» եղել է քիմիական հումք: Նա ասաց, որ հրդեհից առաջաց ծուխը վտանգ չի առաջացնում հանրությանը, ծուխը շնչելուց հետո պարզապես քաղաքացիներն իրենց վատ կզգան: Փրկարար ծռայության ղեկավարն ասաց, որ փրկարարները հիմա սառեցման աշխատանքներ են իրականացնում, որպեսզի հրդեհը չտարածվի:
Հարցին, թե ինչից է առաջացել հրդեհը, ԱԻՆ ՓԾ ղեկավարն ասաց, որ չի կարող ասել, ըստ նրա՝ հրդեհաշիջման աշխատնքներից հետո նոր միայն հնարավոր պատճաների մասին կարող են խոսել:
Այս պահին աշխատնքները շարունակվում են:
15:30- Armtimes.com-ի թղթակիցը «Նաիրիտ» գործարանի տարածքից հաղորդում է, որ հրդեհաշիջման աշխատանքների ընթացքում ծխահարվել է երկու փրկարար: Նրանք տեղափոխվել են «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն:
Ավելի վաղ նա ականատես էր եղել, որ տարածք մուտք են գործել շտապօգնության երկու բրիգադ:
«Շտապբուժօգնություն» ՓԲԸ տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը, պատասխանելով հրդեհից տուժածների մասին մեր հարցմանը, ասել էր, թե այդպիսիք չկան, իսկ շտապօգնության բրիգադները դեպքի վայրում իրականացնում են հերթապահություն: Ընդ որում, այս պահին նրանց թիվը ոչ թե երկուս է, այլ չորս:
15:10- «Նաիրիտ» գործարանում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել է, կրակի տարածման վտանգ չկա. այրվող նյութը վտանգ չի ներկայացնում:
Այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության լրատվական ծառայությունից` անդրադառնալով armtimes.com-ի հարցին, թե այրվող տարածքին մոտիկ ապրող բնակիչներն ինչ գործողություններ պետք է ձեռնարկեն` իրենց առողջությունը եւ անվտանգությունը պաշտպանելու համար:
Առայժմ, սակայն չի նշվում, թե ինչ նյութ է այրվում գործարանում:
Նշվում է, որ հրդեհը մեկուսացվել է ժամը 14:00-ի սահմաններում:
15:00- Հրդեհը դեռեւս հանգցված չէ, չնայած նրան, որ մեծ թվով հրշեջներ են աշխատանում տարածքում: Ըստ նախնական տեղեկությունների, զոհեր չկան, վիրավորների մասին տեղեկություն չկա, բայց շտապօգնության երկու մեքենա մուտք գործեցին գործարանի տարածք:
«Նաիրիտի» աշխատակիցների պնդմամբ՝ հրդեհը բռնկվել է շոգ եղանակի հետեւանքով, պայթյունի ձայն իրենք չեն լսել:
Տարածքում նաեւ կան «Սանիտեք» ընկերության ջրով բեռնված մեքենաներ:
Երեւանի «Նաիրիտ» քիմիական գործարանում այսօր բռնկված հրդեհը սաստկանում է: Գործարանի մուտքերի մոտ լրագրողների տեղաշարժը սահմանափակված է՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով: Գործարան են ժամանում մեծ թվով հրշեջները, սակայն բռնկված հրդեհը սաստկանում է, կրակի տրամագիծը մեծանում:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ oգոստոսի 28-ին՝ ժամը 13:10-ին, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում ահազանգ է ստացվել, որ հրդեհ է բռնկվել Երեւան քաղաքի «Նաիրիտ» գործարանի տարածքում: Հրդեհի բարդության «թիվ 2» կանչով դեպքի վայր է մեկնել վեց մարտական հաշվարկ: