Ադրբեջանում ազգային աժույթի՝ մանաթի կայունությունը պահպանելու նպատակով պահուստային ֆոնդից ամսական 100 միլիոն մանաթ է օգտագործվում, ասել է Կայուն զարգացման կենտրոնի ղեկավար Նարիման Աղաևը, գրում է meydan.me-ն:
Աղաևի խոսքով, միաժամանակ մանաթի արհեստական դեֆիցիտ է ստեղծվում, ինչը թույլ է տալիս զսպել ինֆլյացիան: «Այսօր ինֆլյացիայի աստիճանը հասել է 13%-ի. սա շատ բարձր ցուցանիշ է սրա հետ, այսպես ասած, մի բան պետք է անել: Եթե խոսենք մանաթի իրական արժեքի մասին, ապա շատ փորձագետների կարծիքով մեկ դոլարը համարժեք է 3 մանաթին: Ինչպես է կառավարությունը կարգավորելու այս հարցը, առայժմ հայտնի չէ: Շոկային թերապիա կլինի, թե մեղմ անցում մանաթի իրական կուրսին. ամենդեպքում կուրսի փոփոխությունն անխուսափելի է և դա հավանաբար տեղի կունենա 2018-ի առաջին 4 ամսվա ընթացքում», ասել է Աղաևը:
Աղաևի խոսքով նոր՝ երրորդ արժեզրկման մասին լուրերն առանց հիմքի չեն: «Այդ հարցը քննարկում են բոլորը՝ սոցցանցերում, ֆորումներում: Որոշ քաղաքացիներ վախեցած են, սակայն սովորական քաղաքացիները դա չեն կարող կանխել: Ամեն ինչ կախված է Կենտրոնական բանկի որոշումներից», ասել է փորձագետը:
Մեկ այլ փորձագետ՝ Աջակցություն տնտեսական նախաձեռնություններին հասարակական միավորումից Սամիր Ալիևը հայտարարել է, որ երրորդ արժեզրկումն անխուսափելի է:
«Այն, ինչ մենք հիմա տեսնում ենք, ադմինիստրատիվ միջոցներ են մանաթի կուրսը մեկ դոլարի համար 1.7 մանաթ պահպանելու համար: Անխոս իրական կուրսը բոլորովին այլ է: Սակայն ամենդժվար ժամանակները դեռ առջևում են և հնարավոր է, ճգնաժամի հաջորդ ալիքն ավելի ծանր լինի, քան նախորդ երկու արժեզրկումների ժամանակ էր», ասել է Ալիևը:
Ադրբեջանում ազգային արժույթի առաջին արժեզրկումը 2015-ի փետրվարին էր, երբ մանաթն արժեզրկվեց եռակի՝ 1 դոլարի արժեքը հասավ 0,7862-ից մինչև 1,05 մանաթի:
Տասը ամիս անց նավթի համաշխարհային գներն ընկան, և 2015-ի դեկտեմբերին Ադրբեջանի կենտրոնական բանկն անցավ լողացող կուրսի՝ 1,0499-ից 1,55 մանաթ 1 դոլարի համար:
.