Գարո Փայլանը վատառո՞ղջ է. ինչո՞ւ Դոն Պիպոյի հետ չներկայացան թանգարան (տեսանյութ)
Այսօր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին հանձնվեց Վատիկանի գաղտնի արխիվներում եղած եւ գաղտնազերծված փաստաթղթերի մի մասը: Փաստաթղթերը թանգարանի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանին հանձնեց «Ծագումով հայեր» հաղորդաշարի հեղինակ եւ վարող Մանանա Հակոբյանը:
Նշենք, որ նախապես տարածված մամուլի հաղորդագրության համաձայն, այսօրվա միջոցառմանը պետք է ներկա լինեին Թուրքիայի Մեջլիսի հայազգի պատգամավոր Գարո Փայլանը, փաստաթղթերը ձեռք բերած գործարար Արթուր Ասատրյանը (Դոն Պիպո) եւ «Ծագումով հայեր» հաղորդաշարի հեղինակ Մանանա Հակոբյանը:
Վերջինս փաստաթղթերը հանձնելուց ասաց, որ ծրագրից որոշակի շեղում է եղել: «Պետք  է լիներ Գարո Փայլանը, Արթուր Ասատրյանը: Գարո Փայլանն անգամ այսօր այստեղ չեղավ հիվանդության պատճառով, իրեն լավ չէր զգում, նույնն Արթուր Ասատրյանը: Բայց քանի որ ես «Ծագումով հայեր» հաղորդաշարի հեղինակն եմ ինձ համար շատ կարեւոր փաստ էր, սա իմ ֆիլմերի մեջ էր, ես հիմա սիրով այն հանձնում եմ ձեզ»,- դիմելով թանգարանի փոխտնօրենին՝ ասաց Մանանա Հակոբյանը: Վերջինս նշեց, որ փաստաթղթերը ձեռքբերելու հարցում օգնել է Վատիկանում ՀՀ դեսպան Միքայել Մինասյանը:
Խոսելով ձեռք բերված փաստաթղթերի մասին՝ Մանանա Հակոբյանն ասաց, որ դրանք թվայնացված են, սակայն դեռ ուսումնասիրության չեն ենթարկվել: «Գիտեք, փաստաթղթերը շատ են, ես հստակ քանակը չգիտեմ: Ինձ չի տրված, որպեսզի ես հստակ դրա մասին իմանամ: Այն ինչ հիմա այստեղ տեղի է ունենում, կարծում եմ շարունակությունն է: Մասնագետները հետազոտում են, առանց հետազոտման չեն կարող որեւէ բան հանձնել ցեղասպանության թանգարան»,- ասաց Մանանա Հակոբյանը:
Armtimes.com-ի հարցին, թե որքան արժե փաստաթղթերի ձեռքբերման գինը, Մանանա Հակոբյանը պատասխանեց. «Ես ներողություն եմ խնդրում, բայց գնի մասին բացարձակ տեղեկություն չունեմ, ես պարզապես սիրով հանձնում եմ, այս պարտականությունը վերցրեցի իմ վրա եւ հանձնում եմ: Արթուր Ասատրյանի ֆինանսներով, դեսպանի աջակցությամբ, մյուս մարդկանց օգնությամբ արխիվները դուրս են բերվել եւ թվայնացվել են»:
Թանգարանի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանն էլ ասաց, որ փաստաթղթերի հետ դեռ աշխատանքներ պետք է տարվեն: «Պոլսում Վատիկանի ներկայացուցիչների բլանկներն են: Կարծում եմ, որ դիվանագիտական գրառումներ են դեսպանների, որոնք աշխատել են Օսմանյան կայսրությունում այդ տարիներին: Առաջին հայացքից հասկացա, որ դրանք են: Գրված են լատիներեն՝ Վատիկանի պաշտոնական լեզվով գրված, կան ձեռագիր եւ մեքենագիր տարբերակներ»,- ասաց Սուրեն Մանուկյանը:
Armtimes.com-ին հայտնի դարձավ, որ Գարո Փայլանը կիրակի օրն է այցելել Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, գրառում կատարել եւ անաղմուկ հեռացել է: Ի դեպ, այսօր առավոտյան Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովի շրջանակներում նախատեսված էր Փայլանի այցը Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր, սակայն վերջինս այդ միջոցառմանն էլ ներկա չէր: