Քաղաքապետարանը բնակիչներին առաջարկում է ապօրինի կառուցապատումը քանդել սեփական ուժերով
Armtimes.com-ը Երեւանի Ավան վարչական շրջանի Բաբաջանյան փողոց 3 հասցեի հինգ հարկանի շենքի առաջին հարկից լրացուցիչ աստիճան կառուցելու վերաբերյալ հարցում էր կատարել Երեւանի քաղաքապետարան: Նշենք, որ այդ հասցեում երկաթյա կոնստրուկցիայով աստիճան էր կառուցվել, որը առանձին մուտք էր ստեղծել շենքի բնակարաններից մեկի համար: Մենք փորձել էինք քաղաքապետարանից տեղեկանալ՝ արդյո՞ք այդ աստիճանը կառուցելը օրինական է եղել, եւ եթե ոչ, ապա ինչո՞ւ այն չի ապամոնտաժվում:
Քաղաքապետարանի աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից պատասխանեցին, որ նշված հասցեում որեւէ նոր կառուցապատում չի իրականացվում, իսկ մատնանշվող հատվածում գոյություն ունեցող աստիճանավանդակը փաստացի՝ որպես այլընտրանքային մուտքի մոտեցում, օգտագործվում է այդ շենքի հ.102 բնակարանի սեփականատիրոջ կողմից:
«Հիշյալ աստիճանավանդակի տեղադրման /կառուցման/ համար Երեւանի քաղաքապետարանի կողմից որեւէ շինարարության թույլտվություն չի տրվել, այն ինքնակամ է եւ դրա հետագա տնօրինման (օրինականացման կամ քանդման) հարցը ենթակա է քննարկման ՀՀ կառավարության կողմից 18.05.2006թ.  ընդունված «Ինքնակամ կառույցների օրինականացման եւ տնօրինման կարգը հաստատելու մասին» N912-Ն որոշման շրջանակներում»,- ասված է քաղաքապետարանի պատասխանում:
Անդրադառնալով ապօրինի կառուցապատման ապամոնտաժման մեր հարցին՝ քաղաքապետարանից հայտնեցին, որ այն փաստացի ծանրաբեռնում է Բաբաջանյան փողոցի հ.3 շենքի սպասարկման համար հատկացված շենքի համասեփականատերերի ընդհանուր բաժնային սեփականությունը հանդիսացող հողամասը:
«Միաժամանակ, ՀՀ Քաղաքացիական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 2-րդ կետի 4-րդ մասի եւ 3-րդ կետի 1-ին մասի համաձայն, հողամասի սեփականատերը, այդ թվում՝ ինքնակամ կառույցի առկայությամբ հողամասը ձեռք բերողը, կրում է դրա վրա գտնվող ինքնակամ կառույցի օգտագործման ու ինքնակամ կառույցի քանդման հետ կապված ռիսկերը եւ իրավունք ունի քանդելու իր հողամասում գտնվող ինքնակամ կառույցը»,- նշեցին քաղաքապետարանից:
Փաստորեն քաղաքապետարանը, հղում կատարելով հողային եւ քաղաքացիական օրենսգրքերին, առաջարկում է աստիճանավանդակ կառուցած քաղաքացուն կամ շենքի մյուս բնակիչներին սեփական նախաձեռնությամբ քանդել այն: