ԻՊ-ից մինչեւ Քուրդիստան. Էրդողանն Անկարայում անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սեպտեմբերի 27-ին Անկարայում գտնվող նախագահական պալատում Անվտանգության խորհրդի նիստ է գումարել: Այս մասին հայտնում է Anadolu գործակալությունը:
Նիստին մասնակցել են երկրի պաշտպանության նախարար Նուրեթթին Ջանիքլին, արտաքին գործերի նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն, ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուն եւ Թուրքիայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Հուլուս Աքարը:
Անվտանգության հարցով արտակարգ ժողովի ժամանակ գլխավորապես քննարկվել են թուրք-իրաքյան սահմանին ընթացող զորավարժություններն ու Իրաքյան Քուրդիստանի անկախության հանրաքվեից հետո ստեղծված իրավիճակը:
Հայտնի է, որ հանդիպումը տեւել է շուրջ 2.5 ժամ: Նշվում է, որ նիստում քննարկվել են նաեւ Սիրիայում իրավիճակի, ահաբեկչական «Իսլամական պետության» ու Գյուլենի ղեկավարած FETO շարժման դեմ պայքարի հետ կապված հարցեր: Այլ մանրամասներ առայժմ չեն հաղորդվում, գրում է trt.net.tr.
Հիշեցնենք, որ Իրաքյան Քուրդիստանում անկախության հարցով հանրաքվեին մասնակցած քաղաքացիների 93.29 տոկոսն «այո» է ասել անկախացմանը:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ երբ իրենք սկսեն կիրառել նախատեսված պատժամիջոցներն Իրաքյան Քուրդիստանի դեմ, սովի կմատնեն ամբողջ ժողովրդին, եւ այդ դեպքում քրդերին չի օգնի անգամ Իսրայելը:
Նա նաեւ հայտարարել էր, որ թուրքական զորքերը հենց այնպես չեն տեղակայված Իրաքի հետ սահմանին ու կարող են «գալ հանկարծակի՝ գիշերը»: