Չինաստանում 5 տարում 1.34 մլն պաշտոնյա է պատժվել կաշառակերության մեղադրանքով
Չինաստանում նախագահ Սի Ծինփինի հակակոռուպցիոն արշավի շրջանակներում 2013 թվականից սկսած իշխող կուսակցության անդամ 1.34 մլն պաշտոնյա է պատժվել կաշառակերության մեղադրանքով, հայտարարել է Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության՝ կարգապահության պահպանման հարցերով կենտրոնական հանձնաժողովը, գրում է Ռոյթերսը:
Պատժված պաշտոնյաներից 648 000-ը գյուղական համայնքների ղեկավարներ են եղել, որոնք ներգրավվել են մանր կոռուպցիոն հանցագործությունների մեջ: Հայտնի չէ, թե նրանց ինչպես են պատժել:
Բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկը, որը երկրի Ֆինանսների նախարարությունում էր աշխատում և կասկածվում էր կաշառակերության մեղադրանքով, ինքնասպան է եղել: Մեկ ուրիշ բարձրաստիճան պաշտոնյա երկրի բարձրագույն ռազմական խորհրդից ձերբակալվել և հարցաքննվել է:
2012-ի նոյեմբերից Չինաստանի վերահսկիչ մարմիններն ստուգումներ են իրականացրել երկրի 155 կուսակցական կազմակերպություններում՝ բացահայտելով 65 000 կասկածելի դեպքեր, որոնք ենթակա են եղել հետագա հետաքննության: