Թուրքական ֆինանսական շուկան արագ արձագանքել է վիզաների կասեցման ԱՄՆ-ի որոշմանը
Թուրքական ֆինանսական շուկան արագ արձագանքել է Թուրքիայում ԱՄՆ դիվանագիտական ներկայացուցչություններում Թուրքիայի քաղաքացիների համար ոչ միգրացիոն վիզայի դիմումների ընդունումը սառեցնող որոշմանը։
Ինչպես հայտնում է թուրքական Sozcu պարբերականը, ԱՄՆ- հետ վիզային ճգնաժամից րոպեներ անց սկսվել է թուրքական լիրայի արժեզրկումը։ Նշվում է, որ թուրքական լիրան մեկ դոլարի դիմաց 3.6-ից հասել է 3.9, իսկ եվրոն ռեկորդ է սահմանել՝ 4.51 լիրա։
Ավելի վաղ Թուրքիայի դատարանը կալանավորել է ԱՄՆ գլխավոր հյուպատոսության աշխատակից Մեթին Թոփուզին՝ ընդդիմադիր իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի կազմակերպության (FETO) հետ կապերի մեղադրանքով:
Ի պատասխան Թուրքիայում Միացյալ Նահանգների դեսպանատունը կասեցրել է ոչ ներգաղթային վիզաների տրամադրումը երկրում ամերիկյան բոլոր դիվանագիտական ներկայացուցչություններում:
Դեսպանատան հրապարակած հայտարարության մեջ նշված է, որ վերջին իրադարձություններն ԱՄՆ կառավարությանը ստիպել են վերանայել Թուրքիայի կառավարության հանձնառությունը ԱՄՆ առաքելության ու անձնակազմի անվտանգությանը։
«Մեր դեսպանատան ու հյուպատոսարանների այցելուների քանակը նվազագույնի հասցնելու համար առայժմ շարունակվում է տվյալ գործընթացը՝ մենք միանգամից կասեցնում ենք բոլոր ոչ ներգաղթային վիզաների տրամադրումը Թուրքիայում ԱՄՆ բոլոր դիվանագիտական ներկայացուցչություններում»,- նշված է հայտարարության մեջ։