Ուկրաինայի հայերի միությունն աջակցում է ապրիլյան պատերազմից տուժածների ընտանիքներին
Ուկրաինայի հայերի միության ներկայացուցիչներn Արցախում հանդիպել են ապրիլյան պատերազմից տուժածների ընտանիքների հետ։ Այս մասին հայտնում է ua-report.info-ն:
Ուկրաինայի հայերի միության անդամներն հանդիպել են ապրիլյան ռազմագործողությունների ընթացքում զոհված արցախցի 12 ընտանիքի ներկայացուցիչների հետ: Նպատակն էր՝ մոտիկից ծանոթանալ ընտանիքների հետ:
Ընտանիքներին օգնելու որոշումը կայացվել է 2016 թվականի ապրիլի 14-ին՝ Կիեւում կայացած Ուկրաինայի հայերի միության արտահերթ համաժողովի ընթացքում, որի ժամանակ հայկական համայնքների ղեկավարները միաձայն ողջունեցին նախաձեռնության հեղինակ Վիլեն Շատվորյանին։
2016 թվականի օգոստոսից հումանիտար օգնություն է ստացել շուրջ 40 ընտանիք։
Ընտանիքների ընտրությունը կատարվել է Ուկրաինայում հայակական դեսպանատան, Հայ առաքելական եկեղեցու ուկրաինական թեմի եւ հայկական կառույցների համատեղ որոշմամբ։
Ուկրաինայի հայերի միության փոխնախագահ Դավիթ Մկրտչյանը AnalitikaUA.net-ի հետ զրույցում նշել է, որ ցուցաբերվող օգնությունն անմիջապես կատարվում է Վիլեն Շատվորյանի վերահսկողության ներքո։