ՀՀ-ն 8 ամսով հետաձգում է սարսափելի նկարների տեղադրումը ծխախոտի տուփերի վրա. «Կոմերսանտ»
Հայաստանը առաջարկում է 8 ամսով հետաձգել իր համար նոյեմբերի 15-ին ուժի մեջ մտնող ԵԱՏՄ տեխնիկական կանոնակարգի կատարումը ծխախոտի արտադրության համար, որով պահանջվում է սարսափելի նկարներ տեղադրել ծխախոտի տուփերի վրա: Այդ մասին գրում է ռուսական «Կոմերսանտը»:
ԵՏՀ որոշման նախագծով ենթադրվում է տալ այդ հնարավորությունը Հայաստանին՝ ժամկետը երկարացնելով մինչեւ 2018-ի հուլիսի 15-ը: 2017-ի նոյեմբերի 15-ից ԵԱՏՄ երկրներում վաճառվող ծխախոտի տուփերի վրա «սարսափելի» պատկերներ կհայտնվեն։ Ըստ ԵԱՏՄ տեխնիկական կանոնակարգի, արտադրողները, ներկրողները եւ վաճառողները պետք է մինչ այդ ժամկետը հասցնեն պատկերները տեղադրել տուփերի վրա:
ԵՏՀ-ում հաստատել են, որ ՀՀ առաջարկն այժմ քննվում է: ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանին այս հարցով դիմել էր ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը: Որպես պատճառաբանում նշվել է ներքին շուկայի համար տեղական արտադրության ծխախոտի հսկայական քանակը:
«Եթե այդ արտադրանքը չիրացվի մինչեւ 2017-ի նոյեմբերի 15-ը, դա կարող է լուրջ ֆինանսական եւ տնտեսական կորուստների պատճառ դառնալ»,- ասվում է նամակում: Ըստ ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության, 2016-ին ՀՀ-ում արտադրվել է 23,7 մլրդ հատ ծխախոտ, ինչը 30 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից:
ԵՏՀ դրական պատասխանի դեպքում, մյուս արտադրողները, որոնք 18 ամսում հասցրել են նախապատրաստվել, կհայտնվեն ոչ հավասար մրցակցային պայմաններում, ասել են ռուսական ընկերություններից մեկում:
Ինչպես ասել է «Ռուսկի տաբակ» մեդիախմբի գլխավոր խմբագիր Մաքսիմ Կոռոլյովը, եթե ՀՀ առաջարկությունն ընդունվի, ապա Ռուսաստանում մրցակցային առավելություն կստանա ոչ միայն հայկական օրինավոր կերպով ներմուծված ծխախոտը, այլ նաեւ ներքին շուկայի համար արտադրվածը, որը մեծ քանակությամբ ապօրինաբար հայտնվում է Հյուսիսային Կովկասի հանրապետություններում:
Ըստ «Kantar TNS Ռոսիայի», 2017-ի մայիսին հայկական ծխախոտը ռուսական շուկայի ամբողջ ապօրինի հատվածի 2 տոկոնս էր կազմում, իսկ ՀՅուսիսային Կովկասի հանրապետություններում՝ 42 տոկոսը: