Նախարարի օրենքի նախագիծը խուճապ է առաջացրել գիտությամբ զբաղվող ուսանողների մեջ. Տեսանյութ
«Հանուն գիտության զարգացման» նախաձեռնությունը դեմ է հանդես եկել «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի նախագծով նախատեսվող ակադեմիական տարկետման տրամադրման կարգի փոփոխությանը եւ կոչ արել Պաշտպանության եւ Կրթության ու գիտության նախարարություններին քննարկում սկսել օրենսդրական առավել ընդունելի կարգավորման շուրջ:
ԵՊՀ որոշ ուսանողներ այսօր armtimes.com-ի հետ զրույցում անդրադառնալով այս օրենքի նախագծում տեղ գտած նորամուծություններին, ասացին.
«Այս օրենքի փոփոխությունները լուրջ հարված են գիտակրթական ներուժին: Մենք գործ ունենք հիմնավորումների մի ամբողջ բազմության, այլ ոչ թե մեկ-երկու հակափաստարկի հետ: Պետք է ուշադրություն դարձնենք այն հանգամանքի վրա, որ մեկ տարվա կտրվածքով ասպիրանտական տեղերի թիվը ամբողջ հանրապետությունում 140-ն է, եւ միայն նրանք կարող են թեկնածուական անտենախոսություն պաշտպանելով՝ ազատվել պարտադիր զինվորական ծառայությունից։ Այսինքն, այս օրինագծով լուծվելու է ընդամենը ապագա 140 ասպիրանտի բանակ ուղարկելու հարցը»,- ասում է ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի մագիստրանտ Սարգիս Բալդարյանը:
Մագիստրոսներն armtimes.com-ի հետ զրույցում մատնացույց են անում առողջապահական կրթության ոլորտը եւ առաջարկում նրանց հաշվին լուծել բանակում առկա թվաքանակի խնդիրը: Վերջիններս նշում են, որ հնարավոր չէ գնալ բանակ գալ եւ 27 տարեկանում գիտությամբ զբաղվել Հայաստանում:
Գիտությունը շատ վատ վիճակում է գտնվում, ֆինանսավորումը քիչ է: Այս օրենքով գիտությունը կկտրվի մարդկային ռեսուրսներից, մարդիկ չեն ցանկանա Հայաստանում գիտությամբ զբաղվել եւ կարտագաղթեն: Շատերն ասում են, որ շատ ուզենաս գիտությամբ զբաղվել, կարող ես բանակից գալ ու զբաղվել, բայց որ բանակից գան, էլ Հայաստանում չեն ուզենա գիտությամբ զբաղվել, կթողնեն, կգնան այս երկրից»,- ասում է Սեւակ Գրիգորյանը:
ԵՊՀ արեւելագիտության ֆակուլտետի ուսանող Վահան Կոստանյանն էլ առաջարկում է կրթական այնպիսի  համակարգ մշակել, որը կհամապատասխանի ինչպես գիտությամբ զբաղվելուն, այնպես էլ պարտադիր ծառայության անցնելուն: