Ինձ թվում է, ես այսօր կմահանամ. Լևոն Հայրապետյանի ինքնազգացողությունը վատացել էր առավոտյան
Այս մասին մեր զրույցում ասաց Լեւոն Հայրապետյանի կնոջ եղբայրը՝ Սմբատը: Նա ասաց, որ Լեւոն Հայրապետյանի առաջին ցանկությունն է եղել իրեն հուղարկավորել ծնողների կողքին. այդ հարցը դեռեւս կարգավորված չէ:
Մեր տեղեկություններով, Լեւոն Հայրապետյանի ինքնազգացողությունը կտրուկ վատացել է այսօր առավոտյան: Նրան առավոտյան տեսակցել է մտերիմներից մեկը, որին էլ Լեւոն Հայրապետյանն ասել է. «Ինձ թվում է ես այսօր կմահանամ»: Այդ խոսքերից հետո էլ Հայրապետյանը փոխանցել է առաջին ցանկությունը, որ մահանալու դեպքում իրեն հուղարկավորեն ծնողների կողքին: Տեսակցությունից հետո բարերարը մահացել է:
Լեւոն Հայրապետյանը պահվում էր Մորդովիայի բանտում, որը համարվում է Ռուսաստանի ամենասարսափելի բանտերից մեկը: Նրան ազատելու պահանջով բազմաթիվ երթեր եղան Երեւանում, անգամ դիմումներ ներակայացվեցին ՀՀ արդարադատության նախարարություն, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն, ՌԴ դեսպանատուն՝ Հայրապետյանին ազատելու պահանջով, սակայն ապարդյուն: Լեւոն Հայրապետյանի ձերբակալությանը անդրադարձել էր նաեւ Սերժ Սարգսյանը «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում: Նա նշել էր, թե Վլադիմիր Պուտինի հետ երկկողմ հանդիպման ժամանակ բարձրացրել էր նաեւ ռուսաստանաբնակ հայ գործարար Լեւոն Հայրապետյանի ձերբակալության հարցը: «Ռուսաստանի նախագահը խոստացավ՝ ուսումնասիրել այդ խնդիրը: Նա տեղյակ չէր ոչ քրեական գործից, եւ ոչ էլ ճանաչում էր Լևոն Հայրապետյանին, գոնե՝ անուն-ազգանունով»,- մասնավորապես նշել էր Սերժ Սարգսյանը: Արդյո՞ք Վլադիմիր Պուտինը ուսումնասիրել էր խնդիրը, թե ոչ. այդպես էլ հայտնի չդարձավ: Լեւոն Հայրապետյանը տառապում էր մի շարք ծանր հիվանդություններով, եւ չնայած դրան նրա նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրվել կալանքը:
Նույնիսկ գտնվելով անազատության մեջ` Լևոն Հայրապետյանը շարունակում էր բազմաթիվ բարեգործություններ անել` ի նպաստ հայ ժողովրդի: Ապրիլյան պատերազմի օրերին բարերարը ֆինանսական աջակցություն էր ցուցաբերում Արցախին: