Խաչատրյանի փառատոն. կայացավ «Հովերի» իգական կազմի առաջին բեմելը
Հոկտեմբերի 24-ին կամերային երաժշտության տանը Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում «Հովեր» պետական կամերային երգչախմբի համերգն էր։
Խաչատրյանական փառատոնն իր ծրագրերով ամեն անգամ նոր հնարավորություններ է տալիս նոր ստեղծագործ արարումների։ Նման մի օրինակ էր նաև հոկտեմբերի 24-ի երեկոն։ Այսպիսի «Հովեր» հանդիսատեսն ունկնդրում էր առաջին անգամ. համերգի առաջին մասում առաջին անգամ ինքնուրույն ծրագրով հանդես եկավ «Հովերի» իգական կազմը՝ Նարինե Ոսկանյանի ղեկավարությամբ։ Հնչեցին հայկական և արևմտաեվրոպական հեղինակների՝ իգական երգչախմբի համար գրված խմբերգեր։ Համերգի երկրորդ մասում ելույթ ունեցավ երգչախմբի ամբողջ կազմը։
«Հովերի» գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար Սոնա Հովհաննիսյանի փոխանցմամբ՝ Նարինե Ոսկանյանն իր շատ գովելի ուսանողներից և «Հովեր» երգչախմբի սյուներից է։ «Ես ուրախ եմ, որ իմ ուսանողներն առանձին իրենց գործունեությունն են ծավալում, ինքնուրույնանում են, դա կարևոր է նաև մեր խմբավարական ամբիոնի համար»,- նշեց Սոնա Հովհաննիսյանը։ Նա «Հովերը» հիմնադրել է 1992թ.: Խոսելով 25-ամյակը նշող իր հարազատ երգչախմբի մասին՝ Սոնա Հովհաննիսյանը նշեց, որ այն իր համար կենսագրություն է, ապրելակերպ. «Ես երբեք առանձին հանդես չեմ գալիս սեփական կենսագրությամբ, քանի որ պետք է կրկնեմ «Հովերի» կենսագրությունը։ Մեր կենսագրությունները նույնական են»։
Ի դեպ, «Հովերը» նախորդ տարիներին նույնպես հանդես է եկել խաչատրյանական փառատոնի շրջանակներում՝ ամեն անգամ ունկնդրին մատուցելով խմբերգային երաժշտության հարուստ ներկապնակը։