Իմ ընտանիքը պատվաստված է. «ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում բժիշկը ֆլեշմոբ է սկսել
«Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում վերջին օրերին մի ֆլեշմոբ է սկսվել, որին մասնակցող օգտատերերն իրենց գլխավոր նկարներն առնում են «Իմ ընտանիքը պատվաստված է» գրությամբ շրջանակի մեջ:
Նախաձեռնության հեղինակը բժիշկ, առողջապահության կազմակերպիչ Արսեն Թորոսյանն է: Նրան արդեն իսկ միացել են բազմաթիվ մարդիկ, այդ թվում՝ բուժաշխատողներ, առողջապահության նախարարության աշխատակիցներ:
Մեզ հետ զրույցում, անդրադառնալով ձեռնարկած ֆլեշմոբի նպատակներին, Արսեն Թորոսյանն ասաց. «Ես, լինելով երեխաների առողջության պաշտպանության ջատագով ու հասկանալով այդ գործում պատվաստումների անփոխարինելի դերը, որոշեցի տեսանելի դարձնել նաեւ այն մարդկանց, որոնք ինձ պես են մտածում, որովհետեւ մենք շատ հաճախ, մանավանդ՝ վերջին ժամանակներս, կարդում ու լսում ենք կարծիքներ, թե իբր պատվաստումը սխալ է, սպանում է, երեխաների մոտ աուտիզմ է առաջացնում, հանգեցնում հաշմանդամության, կանանց դարձնում չբեր: Այդ պնդումները պարզապես սուտ են, որովհետեւ ոչ մի հետազոտություն դա չի ապացուցել: Ու ես ցանկացա, որ այդ չհիմնավորված տեղեկությունների ֆոնին լսելի ու տեսանելի դարձնենք իրականությունը, որ մենք պատվաստել ենք մեր երեխաներին, որպեսզի պաշտպանենք նրանց ու այդպիսով պաշտպանենք նաեւ ամբողջ ազգաբնակչությանը: Ու կոչ արեցի իմ ընկերներին փոխել ֆեյսբուքի իրենց պրոֆիլը այդ նպատակով»:
Նկատենք, որ ֆլեշմոբի մասնակիցների ֆեյսբույքյան գլխավոր նկարների վերոնշյալ գրառումն անգլերեն է: Արսեն Թորոսյանը պարզաբանեց, որ դա տեխնիկակական պատճառ ունի: Նշեց, որ շրջանակն ընտրել է Ֆեյսբուքի առաջարկած տարբերակներից եւ ինքը դա սարքել չէր կարող:
«Դա Ֆեյսբուքի ծրագրավորողներն են սարքում, փնտրեցի՝ ինչ հարմար շրջանակներ կան պատվաստումների վերաբերյալ ու գտա «Իմ ընտանիքը պատվաստված է շրջանակը»,- մանրամասնեց իմունիզացիայի ջատագով բժիշկը: