Մեծամորի ԱԷԿ-ի 2 նոր գեներատորներից առաջինը Ռուսաստանից Հայաստան է բերվել
Արդյունաբերական տեխնիկայի արտադրությամբ զբաղվող ռուսական «Силовые машины» ընկերությունն արդեն Հայաստանին է մատակարարել Մեծամորի ատոմակայանի համար նախատեսված երկու տուրբոգեներատորներից առաջինը, նշված է ընկերության տարածած մամուլի հաղորդագրության մեջ:
«Մատակարարման փաթեթի մեջ են մտնում նաև աջակից համակարգերը, տեխնոլոգիական վերահսկման համակարգերը», նշված է հաղորդագրության մեջ:
Այժմ ընկերությունը պետք է տեղադրի գեներատորը և վերահսկի դրա աշխատանքը: «Силовые машины» ընկերությունը մտնում է Ռոսատոմի կազմի մեջ:
Ավելի վաղ Ռոսատոմը հայարարել էր ՀԱԷԿ-ի մոդեռնիզացման մասին, որի շրջանակներում տեխնիկական սարքավորումների արտադրության համար պայմանագիր է կնքվել «Силовые машины» ընկերության հետ: