Ճոճկանի մանկապարտեզում խախտվել է հիգիենիկ ռեժիմը
Լոռու մարզի Ճոճկան համայնքում երեխաների թունավորման պատճառը մանկապարտեզում հիգիենայի խախտումն է եղել: Այս մասին «Հայկական ժամանակի»–ի հետ զրույցում ասաց հիվանդությունների կանխարգելման եւ վերահսկման ազգային կենտրոնի Լոռու մասնաճյուղի տնօրեն Անժելա Հովհանիսյանը.«Երեխաների մոտ եղել է հարուցիչ, որը կարող էր հիվանդություն կամ առաջացնել, կամ չառաջացնել: Մենք գենային մակարդակով հետազոտություն արեցինք ու պարզեցինք, որ շինգելա եւ ռոտավիրուս է եղել»,-ասաց նա:
Տնօրենի խոսքով` հոսպիտալացված 5 երեխաները արդեն դուրս են գրվել, թե նրանց, եւ թե ամբուլատոր բուժվող երեխաների վիճակը լավ է. «Վաղը նորից այցելելու ենք ու կրկնակի անալիզներ վերցնենք»:
«Վարակի աղբյուրը միանշանակ ասել չեմ կարող, կարող էր երեխայից անցած լինել դաստիարակին ու խոհարարին ու տարածվել…ջրի վարկածը հերքվեց, քանի որ եթե ջրից լիներ, բոլոր տարիքային խմբերը վարակված կլինեին…մանկապարտեզում հիգիենիկ ռեժիմն է խախտվել: Այն օրերին, երբ գյուղում ջուր չի եղել, նոր ջրագիծ են կառուցել, հիգիենան խախտվել է մանկապարտեզի»,-ասավ նա:
Անժելա Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ մանկապարտեզը այս պահի դրությամբ փակ է, կվերաբացվի նոր նմուշառումներից հետո: