Դիլիջանում բացվեց ՀՀ ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանի արձանը
Դիլիջանում նոյեմբերի 21-ին ՀՀ ՊՆ-ի Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմական վարժարանում բացվել է Հայաստանի ազգային հերոս, ղարաբաղյան պատերազմում զոհված Մոնթե Մելքոնյանի արձանը: Արձանը բացել է Սերժ Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմական վարժարանը ժամանակին՝ Գագիկ Խաչատրյանի պաշտոնավարման տարիներին, կառուցվում էր որպես ՊԵԿ ուսումնական կենտրոն: Խաչատրյանի պաշտոնանկությունից հետո այն հանձնվեց ՊՆ-ին եւ վերածվեց Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմական վարժարանի:
Արձանի հեղինակն է քանդակագործ Լևոն Թոքմաջյանը, ով արդեն տեւական ժամանակ է ՀՀ պաշտպանության նախարարության առաջարկով աշխատում էր Մոնթե Մելքոնյանի քանդակը ստեղծելու վրա:
Հիշեցնենք, որ Արցախում Ղարաբաղում արդեն իսկ կանգնեցրել է Մոնթեի արձանը:
«Ուզում եմ Մոնթեի կերպարի մեջ տեսնել մեր ժամանակների հերոսության խորհրդանիշը, որովհետև նա, իրոք, տրվեց ամբողջովին` թողեց իր տունն ու տեղը, մի այլ մայրցամաքից եկավ և իր արյունով հայրենիքն ազատագրեց»,- ասել էր ժամանակին yerkir.am-ի հետ զրույցում Թոքմաջյանը: