Կապուտիկյանի անվան դպրոցում պահանջում են 18 հազարական դրամ՝ նոր պատուհանների համար
Երեւանի Սիլվա Կապուտիկյանի անվան համար 145 դպրոցի ծնողներից ահազանգում են, որ աշակերտներից պահանջվում է 18 հազարական դրամ՝ պատուհանները փոխելու համար:
«18 հազար դրամ պահանջվում է պատուհանները փոխելու համա՞ր: Ոչ մեկն իրենցից ոչ մի բան չի պահանջել»,- մեր զրույցում մեկնաբանելով ստացված դժգոհությունը՝ հայտարարեց դպրոցի տնօրեն Գայանե Աղասարյանը:
«Մեզ մոտ երկու դասարանի աշակերտների ծնողները որոշել են պատուհաններ փոխել: Ինձ մոտեցան, ասացին, որ բոլոր հարցերը լուծված են: Դպրոցը դրա հետ ընդհանրապես կապ չունի: Իրենց նախաձեռնությամբ փոխել են: Ես՝ ինքս, անձամբ մասնակցել եմ մի դասարանում, ասացի՝ համարեք՝ ես էլ եմ աշակերտ: Ես իմ գրպանից գումար տվեցի»,- հավելեց տնօրենը:
Նա հավաստիացրեց, թե տեղյակ չէ՝ աշակերտներից որքան գումար է պահանջվել: Ասաց, որ նախաձեռնությունը եղել է 1-ին եւ 6-րդ դասարանների ծնողներինը, որովհետեւ դասասենյակներում ջերմություն ապահովել հնարավոր չէր լինում, իսկ այժմ արդեն այդ դասարաններից ամեն մեկում +20 աստիճան ջերմություն է:
Գայանե Աղասարյանը նշեց, որ պատուհաններն արդեն իսկ փոխված են, իսկ ուրիշ դասարաններում այդպիսի նպատակ չկա:
«Բայց ծնողները ծնողական ժողով են անցկացրել... Ես իրենց ասացի՝ դա ձեր կամքն է, ուզում եք՝ փոխեք, ուզում եք՝ ոչ: Եթե դեմ մարդ կա, ոչ մեկին չստիպեք: Ես տեսա վեցերորդ դասարանի թիվը քիչ է, ասացի՝ համարեք ես էլ եմ ծնող, 20 հազար դրամ դրեցի սեղանին, ասացի՝ ես էլ մասնակցում եմ որպես աշակերտի մայր»,- շարունակելով՝ ասաց Կապուտիկյանի անվան դպրոցի տնօրենը:
Այս դպրոցում նաեւ ֆոնդի գումար է հավաքվում՝ ամսական 500 դրամ: Գայանե Աղասարյանը չի հերքում, բայց դարձյալ վստահեցնում է, որ դա կամավորության սկզբունքով է:
«Դա ոչ մեկին չի պարտադրվում, ով ուզում, տալիս է: Եվ շատ անապահով ընտանիքներ մենք ունենք, այնպես որ պարտադրելու ոչ մի բան չկա ընդհանրապես: Գումարը ծախսվում է, օրինակ, ձմեռվա ցելոֆաններ, մաքրող նյութեր ձեռք բերելու համար»,- ասաց նա:
Համար 145 դպրոցում 176 աշակերտ կա: Թե նրանցից քանիսն են վճարում այդ 500 դրամները, կամ ավելի ճիշտ՝ քանիսն են հրաժարվում, տնօրենն ասաց, որ չգիտի:
«Նույնիսկ դասարաններում է մնում այդ հավաքված գումարը: Օրինակ, ջեռուցման մարտկոցները փչացել էին, այդ  գումարներն էլ միացրել ենք, սարքել են: Զոդող ենք կանչել, այդ գումարից ենք տալիս: Դպրոցը ուրիշ ֆոնդ չունի: Եթե դա կա, ծախսում ենք, եթե չէ, մեր՝ ուսուցիչներիս, գրպանից ենք տալիս: Մեծ գումար չի հավաքվում, հավատացեք ինձ: Կոպեկներ են կազմում»,- նշեց Գայանե Աղասարյանը:
Այս դպրոցի վերաբերյալ ահազանգող ծնողներից լրացուցիչ ճշտեցինք, որ խոսքըը վերաբերում է արդեն փոխված պատուհաններ ունեցող դասարաններին: Այսինքն՝ գումարը հավաքվում է՝ արդեն կատարված-ավարտված աշխատանքի համար: