Իրանի հետ կնքած միջուկային գործարքը տապալման սպառնալիքի տակ է. Լավրով
Ռուսաստանը համարում է, որ Իրանի միջուկային գործարքը տապալման սպառնալիքի տակ է։ Այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Միջազգային գործերի ռուսական խորհրդի ժողովին, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական կայքը:
«Տապալման սպառնալիքի տակ են հայտնվել խոշոր պայմանավորվածությունները, որոնք մենք դիտարկում ենք որպես կառուցողական բազմակողմանի փոխգործակցություն՝ նկատի ունենալով, մասնավորապես, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակը»,- ասել է Լավրովը։
Նշենք, որ Իրանի հետ «միջուկային գործարքը» շատ կտրուկ քննադատում եւ չեղարկել է պահանջում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը: Նա վերջերս մի քանի անգամ հայտարարել էր, որ այն պետք է խստացվի կամ անվավեր ճանաչվի:
Հիշեցնենք, որ Իրանն ու միջազգային միջնորդների «վեցյակը»2015-ի հուլիսին Իրանի միջուկային ծրագրի կարգավորման շուրջ պատմական համաձայնության էին եկել եւ ընդունել Գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանը։