Աշխարհի երկրները պետք է խզեն հարաբերությունները Հյուսիսային Կորեայի հետ. ԱՄՆ գործիչ
Աշխարհի երկրները պետք է խզեն ԿԺԴՀ-ի հետ բոլոր հարաբերությունները: Այս  մասին ՄԱԿ-ում ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուչից Միկի Խեյլին հայտարարել է երեկ հրավիրված ամերիկյան Անվտանգության խորհրդի արատահերթ նիստում` նվիրված ԿԺԴՀ-ի արձակած հերթական հրթիռին, փոխանցում է Tacc-ը:
«Մենք կոչ ենք անում երկրներին խզել բոլոր հարաբերությունները Հյուսիսային Կորեայի հետ, իսկ որպես պատժամիջոց` զրկել նրան միջազգային կառույցում ձայնի իրավունքից»,-ասել է Խեյլին` հիշատակելով Փխենյանի հետ համագործակցության զինվորական, գիտական, տեխնիկական ու տնտեսական ոլորտները:
Գործիչը նաեւ նշել է, որ ԿԺԴՀ-ին խաղաղասիրության հորդորում մեծ դեր կարող է խաղալ Չինաստանը: Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ավելի վաղ Չինաստանի ներկայացուցիչ Սի Ցզինպինին կոչ էր արել ամբողջությամբ դադարեցնել նավթի արտահանումը դեպի Հյուսիսային Կորեա:
Հիշեցնենք, որ երեկ ԿԺԴՀ-ն սեպտեմբերից ի վեր առաջին հրթիռային հարվածն էր ուղարկել, որն ընկել էր Աոմորա պրեֆեկտուրայից 250 կմ հեռավորության վրա: