20:55 Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից ստացված տեղեկատվության համաձայն, Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը բաց է միայն մինչև 12 տեղանոց մարդատար ավտոմեքենաների համար:
ՌԴ ԱԻՆ Հարավային Օսեթիայի ՃԿԿ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն ռուսական կողմում կան կուտակված 282 տրանսպորտային միջոց, որից 247-ը բեռնատար, 32 մարդատար ավտոմեքենա և 3 ավտոբուս:
18:36 Լարսի անցակետը բացվեց: Ռուսական կողմից մեքենաները կարողանում են հասնել անցակետ, ճանապարհը երթեւեկելի է:
17:00 Լարսի անցակետում գիշերն անցկացրած քաղաքացիներից Վահրամ Գրիգորյանն armtimes.com-ի հետ զրույցում որոշ մանրամասներ հայտնեց այնտեղ տիրող իրավիճակից: «Ես անձամբ գտնվում եմ Վերին Լարսի անցակետից մոտ 30 կիլոմետր ներքեւ: Ավտոկայանտեղի է, որտեղ մեզ բերել են, բայց անցակետում 300-ից 400 մեքենա կա, իսկ ճանապարհին՝ մոտ հազար մեքենա: Հինգից 6 հազար հայրենակից ունենք այստեղ, որոնք գտնվում են ահավոր վիճակում»,- ասաց Վահրամ Գրիգորյանը՝ նշելով, որ գիշերն ամեն մարդ իր «գլխի ճարն է գտել»:
«Մեքենաների մեջ ենք քնել, ոչ մի տեսակի հարմարանք չկա այստեղ, որ կարողանանք էվակուացնենք երեխաներին եւ կանանց: Մեծ կլինեն, երեխա կլինեն, թե կին մեքենաների, ավտոբուսների մեջ են մնում արդեն 3-րդ օրն է: Մարդիկ կան, ավտոբուսներ կան, որոնք 3-րդ օրն է այստեղ են»,- մանրամասնեց մեր զրուցակիցը:
Վերջինիս խոսքով, կուտակված մեքենաները մոտ Վլադիկավկազ քաղաքում են միայն կարողանում լիցքավորվել, քանի որ անցակետին մոտ գտնվող լցակայանի վառելիքը վերջացել է:
Հարցին՝ ի՞նչ են տեղի մարդկանց ասում պատկան մարմինների ներկայացուցիչները, Վահրամ Գրիգորյանը պատասխանեց. «Մեզ ինֆորմացիա չեն տրամադրում, ասում են՝ ինչ կա Վրաստանի կողմում է, այտեղ էլ այս պահի դրությամբ չգիտենք, թե ինչ է կատարվում: Ռուսական կողմում ճանապարհը բաց է: Ես անձամբ իրենց փրկարար ծառայությա գնդապետի հետ եմ խոսել, որը կոնկրետ տեղեկատվություն չունի: Այստեղ կետ են ստեղծել, որտեղ մարդկանց ջուր եւ թեյ են տալիս»:
16:36 Ռուսաստանի եւ Վրաստանի պետական սահմանում գտնվող Լարսի անցակետում 100-ավոր մեքենաները շարունակում են անորոշ ժամանակով կուտաված մնալ: Սահմանային անցակետը փակ է ձնով եւ բքով պայմանավորված՝ ճանապարհի դժվարանցանելիության պատճառով: Armtimes.com-ը ահազանգ ստացավ, որ արդեն 24 ժամ է ռուս-վրացական սահմանի ռուսական կողմում, ըստ տեղում գտնվողների, շուրջ 2000 հայաստանցի կա, որոնց մեծ մասը կանայք եւ երեխաներ են, ովքեր ցրտի եւ անորոշության մեջ սպասում են:
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ, Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից ստացված տեղեկատվության համաձայն, Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է բեռնատարների համար: «ՌԴ ԱԻՆ Հարավային Օսեթիայի ՃԿԿ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն ռուսական կողմում կան կուտակված 282 տրանսպորտային միջոց, որից 247-ը բեռնատար, 32 մարդատար ավտոմեքենա եւ 3 ավտոբուս»,- գրում է ԱԻՆ պաշտոնական կայքը:
Լարսի անցակետի փակ լինելու մասին սոցիալական ցանցերից մեկում անգամ ֆորում է բացվել, որտեղ մարդիկ պարբերաբեր տեղեկություններով են կիսվում իրար հետ: Երեկ ուշ ժամի Համլետ Դավիդյան անունով օգտատերը գրել է. «Բարի երեկո բոլոր նրանց, ովքեր հիմա ճանապարհին սպասում են, որ Լարսը բացվի: Մերոնք՝ կինս ու երկու երեխաներս, նույնպես այդտեղ են, բոլորիդ համբերություն եմ ցանկանում, ուժեղ եղեք: Ճանապարհը սառած է, եթե գիշերը չբացեն, ապա առավոտյան 10-ից բացվելու է: Կարեւորը անփորձանք տեղ հասնեք, Աստված ձեր հետ»:
Օգտատերերից մեկն էլ մեկ ժամ առաջ գրել է, որ ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ աղ են լցնում ճանապարհին, սակայն ճանապարհը դեռ փակ է:
Քիչ առաջ էլ ֆորումի ադմինիստրատներից մեկը հաղորդագրություն է ներկայացրել, ըստ որի ճանապարհը մեկ ժամից կբացվի: Թեւթեւ մարդատար մեքենաներն առանց անվաշղթաների կարող են անցնել, իսկ բեռնատարների համար ճանապարհը կշարունակվի մնալ փակ: