Թումանյանի սողանքի պատճառով բնակիչները կտարհանվեն (լուսանկարներ, տեսանյութ)
Ժամ առ ժամ ճաքերը լայնանում են ու խորանում, ինչն իր հետ բազմաթիվ խնդիրներ ու սպառնալիքներ է առաջ բերում: ԱԻ նախարար Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած աշխատանքային խումբն այսօր այցելել է դեպքի վայր, տեղում ծանոթացել իրավիճակին ու փորձել լուծման ճանապարհներ գտնել:
Նախարար Դավիթ Տոնոյանը Armtimes.com-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ իր կողմից հանձնարարական է տրվել Թումանյան համայնքի ղեկավարին սողանքային գոտում բնակվող բնակիչներին անհապաղ տարհանել:
Վտանգը առկա է մինչեւ հիմա, սակայն այն դեռեւս չեզոքացված չէ:
Սողանքի հետեւանքով առաջացել է փլուզում, որը վտանգում է ոչ միայն երկաթագծի աշխատանքը, այլ նաեւ M-6 միջպետական ճանապարհը, որը փլուզման հետեւանքով ամեն պահի կարող է փակվել՝ իր հետ բերելով մեծ աղետ:
«Առաջնահերթ ջրահեռացման հարցն է կարգավորվել, ռիսկն է նվազեցվել, սակայն վտանգը առկա է»,-ասաց նախարարը, նշելով, որ սողանքային գոտին ընդգրկում է մոտ 2 հեկտար տարածք:
Տարածքում բնակություն հաստատած ընտանիքները Armtimes.com-ի հետ զրույցում պատմեցին, որ սողանքային պրոցեսին հաջորդել է մեծամասշտաբ փլուզումը, իսկ բնակարանում մնալը վտանգավոր է իրենց համար, սակայն թե որտեղ կտեղավորեն իրենց՝ հայտնի չէ. «Այլ տարբերակ չունենք մենք, մենք հլա ջանդամ, երեխեքի կյանքն է վտանգված»,- նշեցին բնակիչները: