Խուճապի մի մատնվեք. Ոստիկանությունն ու ԱԱԾ-ն պատրաստվում են Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովին
Տեւական ժամանակ է, խոսակցություններ կան, որ ՀՀ սահմանը ահաբեկիչներ են հատել: Նախ, ֆեյսբուք սոցցանցում լուրեր տարածվեցին, թե ՀՀ սահմանը հատել է 50-70 քուրդ ահաբեկիչ, նրանք հիմա Գորիսում են, եւ ոստիկանները քաղաքացիներին խնդրել են զգուշանալ:
Երեկ էլ Գյումրիից լուրեր ստացվեցին, թե այս օրերին ոստիկանները ուժեղացված հսկողություն են սահմանել Գյումրու սպասարկման օբյեկտներում, հատկապես հյուրանոցներում։ Վերջիններս, ըստ «Առավոտ»-ի, օրվա մեջ մի քանի անգամ ստուգում են, թե ովքե՞ր են ելումուտ անում, չկա՞ն արդյոք կասկածելի դեմքեր: Ավելին, ՀԺ-ին տեղեկություններ հասան, որ Գյումրիի դպրոցներից մեկում երեխաներին տուն են ուղարկել: Մեզ հայտնի դարձավ, որ Գյումրիի քաղաքապետարանից բոլոր դպրոցներին եւ մանկապարտեզներին ոչ պաշտոնապես զգուշացրել են, որ երեխաները հաստատություններ գնան ծնողների ուղեկցությամբ:
ՀԺ-ի իրազեկ աղբյուրները հայտնում են, որ այս օրերին ԱԱԾ-ն ոստիկանության հետ համատեղ հատուկ միջոցառումներ է իրականացնում բոլոր մարզերում: Պատճառը, սակայն, հոկտեմբերի 11-12-ին Երեւանում սպասվող Ֆրանկոֆոնիայի 84 անդամ, ասոցացված եւ դիտորդ պետությունների գագաթնաժողովն է, որի շրջանակներում ՀՀ են այցելելու մի շարք երկրների նախագահներ, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը: Եվ ահա, նրանց անվտանգությունն ապահովելու եւ հնարավոր ահաբեկչական որեւէ ակտ բացառելու նպատակով ՀՀ ուժային կառույցները արդեն հիմիկվանից գործի են անցել՝ թույլ չտալու որեւէ կասկածելի տարրի ներթափանցում ՀՀ տարածք: