Սյուրպրիզ ՀՀԿ-ից. վարչապետի թեկնածուին կարող են առաջադրել ապրիլի 16-ին, ընտրել՝ 17-ին
Հայաստանի խորհրդարանական հանրապետության վարչապետի ընտրության մասով ԱԺ կանոնակարգ-օրենքում «թեթեւ», բայց շրջադարձային փոփոխություն է եղել, որը իշխող Հանրապետականի ջանասիրության արդյունքում հույժ գաղտնի է պահվում կամ շատ քիչ է արծարծվում ԱԺ-ում: Վարչապետի թեկնածուների առաջադրումը եւ ընտրությունը 2015 թվականի փոփոխված Սահմանադրության համաձայն տեղի էր ունենալու գործող նախագահի լիազորությունների դադարման պահից: Եթե Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման վերջնաժամկետը ապրիլի 9-ն է, ուրեմն գործող կառավարությունը վարչապետի գլխավորությամբ նույն օրը հրաժարական է տալիս, իսկ խմբակցությունները ապրիլի 9-ից մինչեւ ապրիլի 16-ը կարող են առաջադրել իրենց թեկնածուներին: Առաջադրումների ավարտից հետո առաջին իսկ ԱԺ քառօրյայում պետք է տեղի ունենար վարչապետի ընտրությունը:
Սակայն 2018-ի հունվարին ԱԺ կանոնակարգ-օրենքում տեղի ունեցած փոփոխությունների համաձայն՝ վարչապետի ընտրության օրվա տեղափոխություն է եղել: Ապրիլի 16-ից հետո կայանալիք հերթական ԱԺ նիստի փոխարեն որոշվել ընտրությունն անցկացնել ԱԺ հատուկ նիստով: Այսինքն, եթե ապրիլի 16-ից հետո ԱԺ հերթական նիստը եւ ընտրությունը լինելու էր մայիսի 2-ին, սակայն փոփոխության արդյունքում հատուկ նիստը նախատեսել է անցկացնել ապրիլի 17-ին: Այս փոփոխությունն ուժի ﬔջ կմտնի ապրիլին եւ ապրիլի 17-ին՝ ժամը 12:00-ին, հատուկ նիստում Ազգային ժողովը կընտրի վարչապետին: Այս փոփոխությամբ ստացվում է, որ ցանկացած խմբակցություն կարող է իր թեկնածուի գաղտնիությունը մինչեւ ընտրության նախորդ օրը գաղտնի պահել:
Արդեն պարզ է, որ ԱԺ չորս քաղաքական ուժերից միայն երկուսն են առաջադրումներ անելու: Բնականաբար՝ ՀՀԿ-ն եւ ՀՅԴ կառաջադրեն մեկ թեկնածուի, Ծառուկյան խմբակցությունն արդեն հայտարարել է, որ ցանկություն չունի վարչապետի թեկնածու առաջադրել եւ իր թեկնածուով մասնակցելու ցանկություն է հայտնել ԵԼՔ-ը:
Անդրադառնալով փոփոխություններին նշենք, որ սա պատահական չէ: Չի բացառվում, որ ՀՀԿ-ն իր թեկնածուի անունը գաղտնի պահի մինչեւ ապրիլի 16-ի առաջադրումը եւ 17-ին անցկացնի ընտրությունն: Այս փոփոխությունը, թերեւս եւս մեկ անգամ հիմնավորում է այն վարկածը, որ ՀՀԿ-ի թեկնածուն Սերժ Սարգսյանն է լինելու, սա տարբերակ է հասարակական աղմուկից զերծ մնալու համար: Հաշվի առնելով հասարակության վերաբերմունքը Սերժ Սարգսյանի անձի նկատմամբ, չի բացառվում, որ անկառավարելի իրավիճակ ստեղծվի, երբ ՀՀԿ-ն պաշտոնապես հայտարարի, որ վարչապետի իր թեկնածուն Սերժ Սարգսյանն է:
Այնուհանդերձ, անկախ վերոնշյալ փոփոխություններից հասարակական ընդվզումը բացառել պետք չէ, քանի որ ԵԼՔ եւ  Ժառանգություն ընդդիմադիր ուժերը հայտարարել են, որ պայքարելու են Սերժ Սարգսյանի վերարտադրության դեմ: