Ում համար է բարձրացվում ՀՀ վարչապետի աշխատավարձը. օրինագիծը դրված է շրջանառության մեջ
2018 թվականի ապրլից ՀՀ վարչապետի աշխատավարձի բարձրացում է սպասվում: Եթե մինչ այս վարչապետը ստանում էր 1 միլիոն 190 հազար դրամ աշխատավարձ, ապա արդեն ապրիլից վարչապետի աշխատավարձը կազմելու է 1 միլիոն 256 հազար ՀՀ դրամ:
ՀՀ Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արթուր Հովհաննիսյանը, պատասխանելով ՀԺ-ի  հարցին, ասել է, որ փոխվելու է միայն վարչապետի աշխատավարձը՝ հաշվի առնելով, որ նրա աշխատանքային պարտականություններն ավելանալու են:
«Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց մասին» օրենքի համաձայն, պաշտոնյաների աշխատավարձը հաշվարկվում է գործակցով: 2018 թվականի պետական բյուջեի քննարկման ժամանակ սահմանվեց, որ պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձնաց բազային աշխատավարձի չափը կազմում է 66,140 ՀՀ դրամ: Իսկ ըստ «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց մասին» օրենքի՝ աշխատավարձի նվազագույն դրույքաչափը բազմապատկվում է գործակցով: Այս պահին ՀՀ վարչապետի աշխատավարձի գործակիցը 18 է եւ Կարեն Կարապետյանի ամսական աշխատավարձը կազմում է 1 մլն 190 հազար դրամ:
Կառավարությունը խորհրդարան է ուղարկել «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը, որով վարչապետի աշխատավարձի գործակիցը դարձել է 19: Այդպիսով, վարչապետի աշխատավարձը կազմելու է է 1 մլն 256 հազար ՀՀ դրամ: Ի դեպ, ՀՀ նախագահի աշխատավաձի գործակիցը 20 է եւ Արմեն Սարգսյանն այդ պաշտոնում ստանալու է 1 մլն 322 հազար ՀՀ դրամ, ինչպես մինչ այժմ ստացել է Սերժ Սարգսյանը: