Սերժ Սարգսյանը ստահոդ պետություն է կառուցում, ստահոդ ընդդիմություն է պետք
ԱԺ նիստում շարունակվում է քննարկվել ՍԴ նախագահի նշանակման հարցը: Ելույթով հանդես եկավ ԱԺ ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը, որը նշեց, որ պետք է առողջությունը մի փոքր քայքայի: Փաշինյանն իր խոսքը սկսեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին հիշելով:
«Այն ժամանակներում, երբ Ռոբերտ Քոչարյանը Հայաստանի ամենաերիտասարդ թոշակառուն չէր եւ աշխատում էր Բաղրամյան 26-ում, հայտարարում էր, թե Հայաստանում ստեղծում է կազմակերպված պետություն, իսկ իրականում դա կազմակերպված-արյունարբու պետություն էր: Այդ պետության համահեղինակ Սերժ Սարգսյանը երեկ հարցազրույցով հայտարարել է, որ պատրաստվում է Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը ստանձնել: Ես սա համարում եմ հայտարարություն` կազմակերպված պետության դարաշրջանի ավարտի մասին: Սերժ Սարգսյանը հայտարարում է Հայաստանում այլ հայեցակարգի պետություն ստեղծելու մասին եւ այդ պետությունը պետք է անվանել ստահոդ պետություն»,- ասաց նա:
Ապա՝ Փաշինյանը օրինակներ բերեց, թե ինչ կապ ունի այդ «ստահոդ պետության» հայեցակարգի հետ Հրայր Թովմասյանը եւ ինչու է այդ հայեցակարգը ստահոդ պետության:
«Կապն անմիջական է, հայտարարվում է՝ ՀՀ-ն անցնում է կառավարման խորհրդարանական համակարգի, բայց հիմնականում Թովմասյանի ձեռամբ գրված ԱԺ կանոնակարգ օրենքով խորհրդարանական քննարկումները վեր են ածվում շուտասելուկի, երբ հարցերը քննարկվում են մեկ ժամանոց ռեժիմով, մեկ-երկու րոպեանոց ելույթներով, եւ երբ պատգամավորները շանս չեն ստանում կարդալու իրենց իսկ կողմից քվեարկվող օրենքները»,- ասաց Փաշինյանը եւ ավելացրեց, որ Թովմասյանի վերջին ակորդն այն էր, երբ վարչապետի ընտրությունները մայիսի 2-ից, որպես ամանորի նվեր, տեղափոխեց ապրիլի 17-ը: Փաշինյանը շարունակեց, որ սրանով գլուխգործոցները չեն ավարտվում:
«Կա ավելի մեծ գլուխգործոց, իրենք կազմակերպեցին ՀՀ նախագահի ընտրություններ: Չնայած Սահմանադրությամբ եւ օրենքով նախատեսված է, որ նախագահի ընտրությունները կարող են բողոքարկվել, հիմա պարզվում է` ոչ մեկ չի կարող, որովհետեւ Թովմասյանի ձեռքով գրած օրենքի ուժով բողոքարկելու դրույթն ուժի մեջ է մտնում նորընտիր նախագահի պաշտոնը ստանձնած օրը, երբ բողոքարկելու բոլոր ժամկետներն ավարտված կլինեն: Սա է ստոհոդ պետության հայեցակարգը»,- հայտարարեց նա եւ շարունակեց.
«Այսքանից հետո ինչի՞ պիտի դրա հեղինակը չգործուղվի Սահմանադրական դատարան եւ դառնա ՍԴ նախագահ: Նա գործուղվում է ՍԴ, որովհետեւ այս ստահոդ պետության պահապան շունն է բառիս քաղաքական իմաստով»:
Փաշինյանը հայտարարեց, որ ընտրել են ստահոդ նախագահ, փորձելու են ընտրել ստահոդ վարչապետ: «Սրանով չեն բավարարվելու, մինչեւ որ Հայաստանում չհաստատեն ստահոդ ընդդիմություն»,- շեշտեց պատգամավորը:
Փաշինյանի այս ելույթին ՀՀԿ-ից պատասխանեցին ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը եւ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը: Մասնավորապես, Շարմազանովը, ողջունելով գործընկերներին, շեշտեց. «Ողջունում եմ նաեւ` հուսով եմ ոչ ստահոդ ընդդիմադիր գործընկերներին»:
Վահրամ Բաղդասարյանն էլ ընդգծեց, որ չի անդրադառնա ստահոդ հայտարարություններին: «Բայց քանի որ բերվեց կենդանական աշխարհից օրինակ, բառիս բուն քաղաքական իմաստով ուզում եմ մի քաղաքական ժողովրդական ասացվածք հնչեցնել. «Հաչող շունը չի կծում»:
Բաղդասարյանն անդրադարձավ Հրայր Թովմասյանին, շեշտելով, որ վերջինս անձնական շահերից վեր է դասում օրենքի գերակայությունը:
«Եթե մենք ուզում էինք օրենքի շրջանցում կատարել, նա մոռանում էր քաղաքական ուժի պատկանելիությունը եւ հանդես էր գալիս որպես մասնագետ եւ այդ իմաստով որպես մեծամասնություն մեր խիղճը հանգիստ է: Սահմանադրական փոփոխությունների ակունքում գտնվող Հրայր Թովմասյանն այսօր առաջադրվում է ՍԴ նախագահ, ես համոզված եմ՝ ինչ բարեխղճությամբ կատարել է իր պարտականությունները նախկինում, նա այդպես կկատարի եւ այս պաշտոնում: Քաղաքական ուժերին կոչ եմ անում վեր կանգնել քաղաքական մանր շահերից, գնահատել անձի մասնագիտական կարողությունները»,- հայտարարեց նա: