ՊՊԾ գնդում սպանված ոստիկանների վրա նաեւ բութ առարկայից ստացած վնասվածքներ են եղել
«Սասնա ծռեր» խմբի 10 անդամի գործով այսօրվա դատական նիստին հրապարակվեցին ՊՊԾ գնդի գրավման օրերին սպանված ոստիկանների՝ Արթուր Վանոյանի, Յուրի Տեփանոսյանի եւ Գագիկ Մկրտչյանի դիակի դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության արդյունքները:
Եզրակացության հրապարակումից պարզ դարձավ, որ ոստիկաններից երկուսի՝ Յուրի Տեփանոսյանի եւ ՊՊԾ գնդի հրամանատարի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Արթուր Վանոյանի մարմնի վրա, բացի հրազենային վնասվածքներից, առկա են եղել նաեւ բութ առարկայով հասցված վնասվածքներ:
Ըստ այդմ՝ գնդի գրավման ժամանակ հրազենային վիրավորում ստացած եւ մի քանի օր անց հիվանդանոցում մահացած ենթասպա Գագիկ Մկրտչյանի մահը վրա է հասել կրծքավանդակի եւ որովայն շրջանում ստացած հրազենային գնդակային թափանցող եւ միջանցիկ վնասվածքից: Կրակոցի ուղղությունը հնարավոր չի եղել որոշել նկատի ունենալով, որ վնասվածք ստանալուց հետո Մկրտչյանը բազմաթիվ վիրաբուժական միջամտությունների է ենթարկվել, ուստի դրանց ուղղությունը պարզելու համար անհրաժեշտ է եղել փորձաքննության ենթարկել նաեւ Մկրտչյանի հագուստները:
Հիշեցնենք, որ Գագիկ Մկրտչյանը մահացել է օգոստոսի 13-ին: Նրա սպանության մեջ մեղադրվում է «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արմեն Բիլյանը:
Ըստ դատաբժշկական փորձաքննության՝ Յուրի Տեփանոսյանի մահը վրա է հասել ողնուղեղի դիֆուզ վնասվածքային ախտահարումից՝ ողնաշարի պարանոցային հատվածի եւ գանգի դիմային հատվածի համակցված հրազենային, գնդակային, կույր վիրավորում ստանալու հետեւանքով, որն էլ գտնվում է ուղղակի պատճառական կապի մեջ՝ մահվան հետ: Հատկանշական է, որ բացի հրազենային վիրավորումից, Յուրի Տեփանոսյանի մարմնի վրա հայտնաբերվել է նաեւ սալջարդ, որը եւս պատճառվել է կենդանության օրոք՝ մահվանից անմիջապես առաջ սուր եզր ունեցող կույր առարկայով: Այս վնասվածքն առողջությանը թեթեւ վնասի հատկանիշներ չի պարունակել:
Փորձաքննության արդյունքների համաձայն՝ ոստիկանության գնդապետ Արթուր Վանոյանի կրծքավանդակի շրջանում ստացած վնասվածքը մահվան հետ անմիջական կապի մեջ է եղել: Վանոյանի մարմնին մեկ հրազենային վնասվածք է եղել, ինչպես նաեւ քերծվածքներ՝ նրա դեմքի եւ նախաբազկի ձախ հատվածում, որոնք եւս առաջացել են կենդանության օրոք՝ մահվանից ոչ շատ առաջ, ըստ փորձաքննության եզրակացության, հասցվել են բութ առարկայով եւ անմիջական կապի մեջ չեն գտնվում Վանոյանի մահվան հետ:
ՊՊԾ գնդի հրամանատարի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Արթուր Վանոյանը սպանվել էր հենց գնդի գրավման օրը՝ հուլիսի 17-ին: Նրա եւ Յուրի Տեփանոսյանի սպանության մեջ մեղադրվում է «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Սմբատ Բարսեղյանը: