Բերման է ենթարկվել 80 ցուցարար. ՀՀ ոստիկանություն
ՀՀ ոստիկանությունից հայտնում են, որ այսօր ժամը 14։00-ի դրությամբ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության տարբեր ստորաբաժանումներ բերման է ենթարկվել 80 հոգի։
Նշվում է, որ ցուցարարները բերման են ենթարկվել վարչական իրավախախտում կատարելու համար։ Ոստիկանությունից հայտնում են նաեւ, որ ցուցարարները մինչեւ այժմ ազատ չեն արձակվել, քանի որ տարբեր ժամերի են բերման ենթարկվել եւ անհրաժեշտ իրավական գործընթացները դեռ չեն ավարտվել:
Այսօր՝ ապրիլի 17-ի առավոտյան ժամը 10:00-ին, Ոստիկանության Արաբկիրի բաժին բերման ենթարկված 32 ցուցարարներ դեռևս պահվում են ոստիկանության բաժնում: Այս մասին նշում են իրավապաշտպանները։ Նրանց պահելու որևէ օրինական հիմք չկա: Ոստիկանները նրանց ազատ չարձակելու անհիմն պատճառաբանություններ են ներկայացնում, հայտնում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակից:
Սերժ Սարգսյանի իշխանավարման շարունակման դեմ պայքարը գլխավորող՝ ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը իր աջակիցներին կոչ է արել այսօր շրջափակել խորհրդարանի շենքը և այդպիսով տապալել նիստը: Ընդդիմադիր գործիչը կոչ է արել նաև արգելափակել Երևանի և մյուս բնակավայրերի փողոցները, մետրոպոլիտենը, երկրի ավտոճանապարհները:
Նախօրեին ցուցարարների և ոստիկանների միջև ընդհարում տեղի ունեցավ Բաղրամյան պողոտայում՝ Ազգային ժողովի շենքի մատույցներում, որի հետևանքով 46 մարդ մարմնական վնասվածքներ ստացավ:
Դատախազությունը նույն օրը հաղորդեց, որ «Հավաքների ազատության մասին» օրենքի խախտման հիմքով քրգործեր է հարուցել: Ոստիկանությունն էլ գիշերը հայտարարությամբ հանդես եկավ՝ պահանջելով ցույցերի կազմակերպիչներից «չշարունակել անօրինական հավաքը՝ զերծ մնալու համար հավաքը ցրելու միջոցներ կիրառելու ոստիկանության պարտականության կատարումից»: