Երեւանի Կոմիտասի պետական կոնսերվատորիայի դաշնամուրային ֆակուլտետն առանց դեկանի է մնացել: Արմեն Բաբախանյանին պարտադրված հրաժարականից հետո դեռ ոչ ոք չի առաջադրվել այդ պաշտոնում:
Դեռեւս մայիս ամսին, երբ Կոնսերվատորիայի ուսանողներն ու դասախոսները ստորագրահավաք էին կազմակերպել ընդդեմ դաշնամուրային ֆակուլտետի արդեն նախկին դեկան Արմեն Բաբախանյանի՝ այս պահին էլ դեկանի թեկնածու չունեն: Նախաձեռնության անդամները փորձում էին Կոնսերվատորիայում արդարություն վերականգնել եւ կոտրել տարիներով կուտակված վախի մթնոլորտը: Ստորագրահավաքի եւ բողոքների մասին ՀԺ-ն ավելի վաղ զրուցել էր սկանդալի կենտրոնում հայտնված հայտնի դաշնակահարի հետ:
Արմեն Բաբախանյանը մեզ հայտնել էր, որ եթե ստորագրահավաքին ավելի շատ ուսանողներ միանան եւ պահանջեն իր հրաժարականը, ապա պատրաստ է գնալ այդ քայլին: Բաբախանյանը հույս ուներ, որ ուսանողության հետ հանդիպման ընթացքում կփորձեն ընդհանուր եզրեր գտնել եւ իրար հասկանալ, սակայն կողմերի միջեւ հաշտություն այդպես էլ չկնքվեց: Մայիսի 28-ին Արմեն Բաբախանյանը ստիպված եղավ նախապես բանավոր կերպով հայտարարած հրաժարականը ներկայացնել գրավոր տարբերակով:
Ուսանողների խոսքով՝ Բաբախանյանը պաշտոնաթող լինելուց առաջ ասել էր՝ քանի որ նախաքննական շրջան է, ուստի հաշվի է առնում դա ու մի շարք այլ նրբություններ եւ բնականոն դասապրոցեսը չխաթարելու համար հրաժարվում է դեկանի պաշտոնից: «Սերժ Սարգսյանի մարտավարությունն էր որդեգրել Բաբախանյանը. այլընտրանք չունենալով՝ ստիպված լքեց պաշտոնը, սակայն այնպես ներկայացրեց, թե դա հանուն մեզ է անում»,- մեզ հետ զրույցում ասացին ուսանողներից մի քանիսը:
Ընդգծեցին, որ Արմեն Բաբախանյանն այս պահին շարունակում է դաշնամուրային ֆակուլտետում ուսանողների հետ պարապել: Սակայն ի տարբերություն իր նախկին վարքագծի՝ նա ավելի մեղմ է դարձել եւ ավելի մարդասիրական վերաբերմունք է ցուցաբերում, իսկ քննություններին չի միջամտում, ինչպես նախկինում էր անում: Ուսանողները վստահեցնում են՝ Կոնսերվատորիայում մեծամասնությունն էր դեմ Բաբախանյանին, սակայն վախենում էին բարձրաձայնել:
Նրանց խոսքով՝ Բաբախանյանի կողմից պաշտոնի չարաշահում էր կատարվում բոլոր առումներով, վերջինս ներկա է գտնվում տարբեր քննությունների ժամանակ, որոնք դաշնամուրային ֆակուլտետին չեն վերաբերվում՝ փորձում էր անտեղի միջամտություններ անել, քննական շրջանում ուսանողների վրա ճնշում գործադրել: Այժմ նրանք հույս ունեն, որ սա դաս կլինի ոչ միայն Բաբախանյանին, այլեւ նրանից հետո եկողներին: