Սամվել Բաբայանն ազատ արձակվեց «Երեւան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ից (լուսանկարներ)
ԼՂՀ ՊԲ նախկին հրամանատար, Արցախի հերոս Սամվել Բաբայանը քիչ առաջ ազատ արձակվեց «Երեւան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ից:
Հիշեցնենք, որ այսօր Վճռաբեկ դատարանը վճռեց բեկանել սույն գործով դատավճիռը, ինչպես նաեւ վճռեց փոխել Բաբայանի եւ Գաբրիելյանի խափանման միջոց կալանավորումը՝ 15 պատգամավորի անձնական երաշխավորությամբ:
Նշենք, որ Սամվել Բաբայանի եւ Սանասար Գաբրիելյանի կալանքը որպես խափանման միջոց փոխելու վերաբերյալ անձնական երաշխավորությամբ հանդես է եկել «Ծառուկյան» խմբակցության 11 պատգամավոր: Նրանց թվում են, մասնավորապես պատգամավորներ Նաիրա Զոհրաբյանը եւ Վահե Էնֆիաջյանը, որոնք այսօր Վճռաբեկ դատարանում մասնակցում էին բողոքի քննությանը:
Հիշեցնենք, որ առաջին ատյանի դատարանը Սամվել Բաբայանին մեղավոր էր ճանաչել Քրեական օրենսգրքի 38-235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) եւ 190-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացում) եւ  դատապարտել 6 տարվա ազատազրկման։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Սամվել Բաբայանը դրդել է մի խումբ անձանց` նախնական համաձայնությամբ ապօրինի կերպով ռազմամթերք հանդիսացող «Իգլա» տեսակի դյուրակիր զենիթահրթիռային համալիր ձեռք բերելուն, փոխադրելուն եւ պահելուն, ինչպես նաեւ՝ փոխարկման արդյունքում ձեռք է բերել հանցավոր ճանապարհով ստացված գույք: