Գործարարներից բացի, ՀՀԿ-ն չի հետաքրքրում նաեւ քաղաքական դեմքերին. Կարապետյանը հրաժարվում է
ՀՀԿ-ականների կուսակցությունը լքելու գործընթացը շարունակվում է: Գործարար թեւի ներկայացուցիչներից բացի, կուսակցությունը չի հետաքրքրում նաեւ քաղաքական դեմքերին: Մասնավորապես, մի քանի օր առաջ մամուլը գրեց, որ նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հրաժարվել է ՀՀԿ առաջին փոխնախագահի պաշտոնից: Այսօր այս տեղեկությունը լրագրողների հետ զրույցում հաստատեց նաեւ ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Որեւէ արտառոց բան չեմ տեսնում։ Կարեն Կարապետյանը հասուն քաղաքական գործիչ է, ինքն է որոշում` լինել առաջին տեղակալ, թե՝ ոչ: Ես հարգանքով եմ վերաբերվում Կարեն Կարապետյանի որոշմանը: Նա՝ որպես կուսակցության առաջին տեղակալ, գտնում է, որ քաղաքական այս իրավիճակում ինքն այնքան էլ ակտիվ չէ, գտնում է, որ արդար չէ, որ, չլինելով ակտիվ քաղաքական գործընթացներում, մնալ այդ պաշտոնում»,- ասաց Շարմազանովը:
Նա հավելեց, որ Կարեն Կարապետյանի կողմից ՀՀԿ-ն լքելու որոշում այս պահին չկա, նման խոսակցություն չի եղել:
Այս ընթացքում ՀՀԿ-ն եւ Հանրապետական ԱԺ խմբակցությունը հասցրել են լքել Սամվել Ալեքսանյանը, Շիրակ Թորոսյանը, Արթուր Գեւորգյանը, Արտակ Սարգսյանը, Ֆելիքս Ցոլակյանը, Արման Սահակյանը: