Հուլիսի 16-ին նշանակված է Երեւանի քաղաքապետի արտահերթ ընտրություններ, սակայն այդ օրը քաղաքապետ չի ընտրվելու: Առայժմ քաղաքապետ դառնալու ցանկություն հայտնել է միայն Երկիր Ծիրանի կուսակցության առաջնորդ, Երեւանի ավագանու անդամ Զարուհի Փոստանջյանը: Նրա օգտին քվեարակելու են միայն Երկիր Ծիրանի խմբակցության անդամները: Ասել է, թե նրա օգտին երեք քվե է գրանցվելու:
Մեր տեղեկություններով՝ հուլիսի 16-ին նշանակված Երեւանի քաղաքապետի ընտրությունները տապալվելու են: «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 17 հոդվածի համաձայն՝ կառավարությունը կրճատում է ավագանու լիազորությունների ժամկետը, եթե սահմանված կարգով նիստը գումարելուց հետո` երկշաբաթյա ժամկետում, քաղաքապետի թեկնածու չի առաջադրվում, կամ առաջադրված մեկ թեկնածուն չի հավաքում անհրաժեշտ թվով ձայներ: Ավագանու լիազորությունների ժամկետը կրճատելու մասին որոշման հետ միաժամանակ կառավարությունը նշանակում է ավագանու արտահերթ ընտրություններ:
Այս քայլերի հաջորդականությունը լինելու է այն, որ վարչապետի կողմից նշանակվելու է քաղաքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար՝ մինչեւ ավագանու արտահերթ ընտրություններ: Չի բացառվում նաեւ, որ այս ընթացքում Երեւանի քաղաքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարի պարտականությունները շարունակի կատարել Երեւանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կամո Արեյանը:
Հանրապետական կուսակցությունը քաղաքապետի ընտրության ժամանակ թեկնածու չի առաջադրելու: Նման որոշում է կայացվել հուլիսի 13-ին՝ Ազգային ժողովում ՀՀԿ-ականների նեղ շրջանակի մասնակցությամբ տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ:
«Հայկական ժամանակ»-ի ՀՀԿ-ական աղբյուրների փոխանցմամբ՝ պատգամավորների մի խումբ է հավաքվել խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանի աշխատասենյակում եւ տեւական ժամանակ քննարկել Երեւանի քաղաքապետարանում ստեղծված իրավիճակը: Վերջնարդյունքում որոշվել է, որ հուլիսի 16-ին Երեւանի ավագանու ՀՀԿ խմբակցությունը քաղաքապետի թեկնածու չի առաջադրելու: Այս որոշումը, սակայն, սա ոչ բոլորի սրտով է եղել: Ներկաներից ոմանք պնդել են, որ պետք է պահպանեն քաղաքային իշխանությունը: Հակադարձողներն էլ բերել են խորհրդարանի օրինակը եւ ասել, որ թեեւ Ազգային ժողովում եւս ՀՀԿ-ն մեծամասնություն է, բայց ոչինչ անել չի կարողանում: Ներկաների թվում է եղել նաեւ խորհրդարանի նախագահ Արա Բաբլոյանը: Նա հիմնականում լսողի դերում է եղել:
Քննարկման ժամանակ որոշվել է, որ Հանրապետական կուսակցությունը չի մասնակցելու նաեւ աշնանը կայանալիք Երեւանի ավագանու արտահերթ ընտրություններին: Որպես պատճառ նշվել է ոչ միայն կուսակցության վարկանիշի բացակայությունը, այլ նաեւ ՀՀԿ-ի ֆինանսական վատ վիճակը: Մեկ այլ աղբյուրից էլ տեղեկացանք, որ օլիգարխները վաղուց դադարեցրել են ֆինանսավորել ՀՀԿ-ին:
Անդրադառնալով ՀՀԿ-ի քննարկումներին՝ նշենք, որ Վահրամ Բաղդասարյանի աշխատասենյակում քննարկվել է նաեւ Զարուհի Փոստանջյանի թեկնածության հարցը եւ միաձայն որոշվել, որ ՀՀԿ-ն դեմ է լինելու: Կուսակցության քաղաքական թեւը որոշել է՝ եթե ԵԼՔ-ը թեկնածու առաջադրի, ապա ՀՀԿ-ն վարչապետի ընտրության նման կապահովի անցողիկ շեմը:
Մեր տեղեկություններով՝ ԵԼՔ-ում այնքան էլ հակված չեն, որ հուլիսի 16-ին Երեւանում նոր քաղաքապետ ընտրվի: Երեւանի ավագանու ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը ՀԺ-ի լրագրողի հետ զրույցում ասել է, որ դաշինքում դեռ քննարկումներ չկան ոչ թեկնածու առաջադրել-չառաջադրելու հետ կապված, եւ ոչ էլ թեկնածուի ով լինելու մասով:
Ինչ-որ առումով ԵԼՔ-ին եւս ձեռնտու է, որ հուլիսի 16-ին քաղաքապետ չընտրվի, քանի որ ստեղծվելու է նույն իրավիճակն, ինչ Ազգային ժողովում: Այս քաղաքական ուժը ցանկանում է հոկտեմբերի ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցել սեփական թեկնածուով: Ավելին՝ ցանկություն կա ընտրություններին գնալ ԵԼՔ դաշինքով, բայց մեկ պայմանով, որ քաղաքապետի թեկնածուն լինելու է Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության ներկայացուցիչ:
«Անձամբ ես համարում եմ, որ Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցությունը Երեւանի ավագանու ընտրություններին կարող է մասնակցել ԵԼՔ դաշինքի գործընկերների հետ»,- ՀԺ-ի հետ զրույցում, մասնավորապես, ասաց ՔՊ-ի վարչության անդամ Ալեն Սիմոնյանը:
«Հայկական ժամանակ»-ն արդեն գրել էր, որ Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցությունն այդ ժամանակահատվածի համար Երեւանի քաղաքապետի նախնական թեկնածու տեսնում է առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանին: Այդ շրջանում ընտրություններին կմասնակցի նաեւ Բարգավաճ Հայաստան կուսակցությունը: Այս տեղեկությունը մեր զրույցում հաստատել էր ԱԺ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նյութը տպագրվել է «Հայկական ժամանակ»-ի հուլիսի 14-ի համարում: