«Գալակտիկա տրանս սերվիս» ՍՊԸ-ի երթուղիները շահագործման խնդրի առաջ են կանգնած. ՍՊԸ-ի տնօրեն
««Գալակտիկա տրանս սերվիս» ՍՊԸ-ի երթուղիները շահագործման խնդրի առաջ են կանգնած»,- այս մասին երեկ տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց «Գալակտիկա տրանս սերվիս» ՍՊԸ-ի հիմնադիր-տնօրեն Շուշանիկ Խաչատրյանը:
Նշենք, որ «Գալակտիկա տրանս սերվիս»-ն իրականացրել է կանոնավոր ուղեւորափոխադրումներ Երեւան քաղաքից Արմավիրի, Արարատի եւ Արագածոտնի մարզեր:
Շուշանիկ Խաչատրյանը նույնիսկ բաց նամակով դիմել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ իրազեկելով, որ Երեւան-Արմավիր երթուղու ուղղությամբ ապօրինի բացվել են մի քանի երթուղիներ, որոնք փաստացի իրականացնում են Երեւան-Արմավիր երթուղով ուղեւորափոխադրումներ: «Նշված երթուղիները սպասարկող ընկերությունները, փաստացի իրականացնելով Երեւան-Արմավիր երթուղով ուղեւորափոխադրումներ, մեր ընկերությանը վնասներ են հասցնում»,- իր նամակում նշել է Խաչատրյանը:
Խաչատրյանը նշում է, որ վարչապետին ուղղված նամակը մնացել է անպատասխան: «Ես այնտեղ նշել եմ, որ անօրինական եղանակով նրանց թույլ է տրվել սպասարկել Երեւան-Մյասնիկյան, Երեւան-Մեծամոր, Երեւան-Ջանֆիդա եւ Երեւան-Նալբանդյան երթուղիները, սակայն այդ ուղղություններով ուղեւորափոխադրումներ չեն իրականացվում»:
Փաստաբան Գուրգեն Գրիգորյանը խնդրի մասին խոսելով ասաց՝ ահազանգել են անմիջապես, անգամ ներկայացվել են այն համարները, որոնք առանց գրանցման են աշխատում եւ հարկեր չեն վճարում:
«Երբ մենք այդ դիմումները գրեցինք, 8 ամիս մեզ պտտեցրեցին բոլոր պետական շենքերով՝ այդ դիմումի պատասխանի հետեւից, եւ հետաքրքիրն այն է, որ մինչ օրս մենք չունենք պատասխան: Մեկ տարի է՝ գործը քննվում է, մենք հայտնում ենք, որ կատարվածը պետության եւ բյուջեի դեմ է, սակայն նախարարությունը ոչ մի քայլ չի ձեռնարկում»,- ասաց փաստաբանը:
Գուրգեն Գրիգորյանը նկատեց՝ նախարարություն գնալուց հետո ավելի վատ իրավիճակ է ստեղծվում. «Ամեն անգամ մեր՝ նախարարություն այցից հետո մի քանի մեքենա օրինականացրել են: Հետաքրքիր է, որ վերջին անգամ, երբ հուսահատ վարորդները դիմեցին ակցիայի, դրա մասին տեղյակ էին միայն նախարարությունում»:
Գրիգորյանը նշեց, որ տրանսպորտի նախարարությունը ոչինչ չի անում, որպեսզի անօրինական ուղեւորափոխադրում կատարողները պատժվեն: ՀԺ-ի դիտարկմանը, թե տրանսպորտի նախարարությունը չունի լծակներ, քանի որ դեռ չի ձեւավորվել տրանսպորտային տեսչությունը, Գրիգորյանը արձագանքեց. «Եթե ՀԿ-ները կարողանում են խնդիրները վեր բարձրացնել, երբ որ ասում ենք՝ կոռուպցիա է, պետական լիազորը մարմինը չունի՞ լիազորություն պաշտոնական գրություն ուղարկել այն կառույցներին, որոնք պետք է զբաղվեն այդ հարցերով»:
Շուշանիկ Խաչատրյանը նշեց, որ ընկերությանը խանգարում է Ռուբեն Կոստանյանը (Բոգո): Հարցին, թե ինչո՞վ է խանգարում, Խաչատրյանը նշեց, որ Կիլիկիա ավտոկայանում իր համար ապօրինի ավտոկայան է ստեղծել եւ մոտ 40 ավտոմեքենա է աշխատեցնում: Խաչատրյանը ասաց, որ իր վարորդներին Կոստանյանը ահաբեկում է:
Մեր հարցին, թե որքա՞ն աշխատող ունի «Գալակտիկա տրանս-սերվիս» ընկերությունը եւ տարեկան որքա՞ն հարկ է վճարում պետբյուջե, Խաչատրյանը պատասխանեց. «Աշխատողները մոտ 70 են: Պետբյուջե բավականին շատ ենք վճարում»:
Նշենք, որ «Գալակտիկա տրանս-սերվիս» ՍՊԸ-ն 2001 թվականի սպասարկում է երթուղին, ունի 22 միկրոավտոբուս եւ 4 ավտոբուս: Վերջերս էլ ընկերությունը համալրվել է 20 նոր «Մերսեդես սպրինտեր» միկրոավտոբուսներով: