Օլիմպիական չեմպիոն, աշխարհի յոթակի, Եվրոպայի հնգակի չեմպիոն՝ Յուրի Վարդանյան
Յուրի Վարդանյան մարզիկը տասնամյակներ շարունակ օրինակ է եղել ոչ միայն ծանրորդների, այլեւ այլ մարզաձեւերով զբաղվողների համար: Նրա անունն ու ռեկորդ բառը, կարելի է ասել, հոմանիշներ են: Այսօր՝ նոյեմբերի 2-ին, ծանր հիվանդության դեմ երկար պայքարից հետո կյանքից հեռացած լեգենդար մարզիկը կարիերայի ընթացքում սահմանել ու գերազանցել է բազմաթիվ ռեկորդներ, տեւական ժամանակ անգերազանցելի է եղել աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնություններում:
Յուրի Վարդանյանը ծնվել է 1956 թ. հունիսի 13-ին Գյումրիում: Ծանրամարտով սկսել է զբաղվել 1970 թ.՝ հորեղբոր Սերգեյ Վարդանյանի գլխավորությամբ: 1975-76 թթ. երիտասարդների աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն է դարձել:
1977 թվականից համալրել է ԽՍՀՄ հավաքականը: Աշխարհի չեմպիոն է դարձել 1977 (75 կգ քաշային կարգ), 1978, 1979, 1980, 1981, 1983, 1985 թթ. (82.5 կգ քաշային կարգ): Եվրոպայի չեմպիոն է դարձել 1977 (75 կգ), 1978, 1980, 1981, 1983 թթ.: 1982 թ. աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնություններում պայքարել է 90 կգ քաշային կարգում ու արծաթե մեդալ է նվաճել, այնուհետեւ վերադարձել 82.5 կգ քաշային կարգ: 82.5 կգ քաշային կարգում արծաթե մեդալ է նվաճել 1984-ի Եվրոպայի առաջնությունում:
Նրա համար տրիումֆային է եղել Մոսկվա 1980-ը: Օլիմպիական խաղերում ոսկե մեդալ է նվաճել 82.5 կգ քաշային կարգում, սահմանել է համաշխարհային 5 ռեկորդ եւ դարձել է միջին քաշում առաջին ծանրորդը, որը երկամարտում գրանցել է 400 կգ: Հաջորդող օլիմպիական ցիկլում եղել է իր քաշային կարգի առաջատարը, սակայն 1984-ին ԽՍՀՄ-ն բոյկոտել է Լոս Անջելեսի օլիմպիական խաղերը, եւ Վարդանյանը չի կարողացել մասնակցել:
1985 թվականին սահմանել աշխարհի 43 ռեկորդ: Իր կարիերայում 3 անգամ 1 երեկոյի ընթացքում 5 ռեկորդ է սահմանել: Դա տեղի է ունեցել 1979-ին Սպարտակիադայում, Մոսկվա 1980-ում ու Դրուժբա-84-ում, որտեղ երկամարտի ցուցանիշը հասցրել է 405-ի կգ-ի:
80-ականների վերջին կենտրոնացել է քաղաքականության վրա: Ընտրվել է ՀԽՍՀ Գերագույն խորհրդի անդամ: 90-ականների սկզբին տեղափոխվել է ԱՄՆ, զբաղվել հասարակական գործունեությամբ ու մարզչությամբ. մարզել է որդուն՝ Նորայր Վարդանյանին: 2009-ին վերադարձել է Հայաստան, նշանակվել Սերժ Սարգսյանի խորհրդական: 2013-ին ազատվել է այդ պաշտոնից եւ նշանակվել ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար: 2014 թվականին ազատվել է այդ պաշտոնից ու նշանակվել Վրաստանում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան: Այդ պաշտոնից էլ ազատվել է 2017 թ.:
Վերջին ամիսներին բնակվել է ԱՄՆ-ում եղել է ընտանիքի անդամների ու բժիշկների ուշադրության կենտրոնում: Օրեր առաջ ինքնազգացողությունը վատացել է, ու տեղափոխվել է հիվանդանոց: Մոտ 2 օր առաջ վերադարձել է տուն ու կրկին եղել բժշկական մշտական հսկողության տակ: Կյանքից հեռացել է շրջապատված լինելով ընտանիքի անդամներով: Նրան հուղարկավորելու են հայրենիքում: Թե՛ Հայաստանում, թե՛ ԱՄՆ-ում գտնվող նրա ընտանիքի անդամները զբաղվում են տեղափոխության հարցերով: