Մարզերում հակատուբերկուլյոզային բաժանմունքները կփակվեն. Արսեն Թորոսյան
Մարզերում տուբերկուլյոզի դիսպանսերները փակվելու են, իսկ փոխարենը մնալու են ամբուլատոր կաբինետներ: Այս մասին ԱԺ-ում 2019 թվականի բյուջեի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ պատասխանելով «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Այծեմնիկ Օհանյանի հարցին:
«Տուբերկուլյոզի գծով մենք ունենք օպտիմալացում՝ երկու պատճառով: Նախ, Հայաստանում տուբերկուլյոզով հիվանդների թիվն իջել է ու շարունակում է նվազել: Ներմարզային ստացիոնար տուբբաժանմունքները մատնված են պարապուրդի: Կա մեկ տուբերկուլյոզով հիվանդ, որի համար բաժանմունք պահելն անիմաստ է»,- ասաց նա:
Նախարարի խոսքով՝ նախատեսվում է պահել հակատուբերկուլյոզային մեկ կենտրոն, որը գտնվում է Աբովյան քաղաքում: «Այնտեղ մենք ունենք նաեւ թերբեռնված մահճակալներ: Մենք մտածում ենք վերափոխել այն թոքային հիվանդությունների կենտրոնի, որովհետեւ մեր նպատակը՝ տուբերկուլյոզը մինչեւ 2025 թվականը Հայաստանում վերացնելն է»,- եզրափակեց Արսեն Թորոսյանը: