ԱԺ-ում քննարկվում է օրենք, որ եթե ամուսինը գնա բուքմեյքերական գրասենյակ, կինը կարող է դատի տալ
ԱԺ տնտեսական հանձնաժողովում քննարկվում է «Վիճակախաղերի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Նախագծի հեղինակ Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ խաղադրույք անողների թիվը տատանվում է՝ կախված սպորտային իրադարձությունից՝ աշխարհի խաղեր, եվրոպական խաղեր եւ այլն: Ըստ նրա՝ 800-1500-ի մեջ է թիվը տատանվում: Բացի այդ, ըստ նրա, ՀՀ-ում խաղում է 60-62.000 մարդ, որից 2000-ը համարվում է խաղամոլ, խոցելի է: «Կարծում եմ, որ հավաքարարը, լավ ՏՏ մասնագետն իրեն, այդուհանդերձ, աշխատանք կգտնի, բայց այն մարդը, որ կործանվում է, դժվար»,- ասաց նա:
Հանձնաժողովի անդամ, ՀՀԿ-ական Վահան Հարությունյանը նշեց, թե դա բավական մեծ աշխատատեղեր են: «Կտրուկ փակել ամեն ինչ, այս մոտեցումն այդքան էլ չեմ կիսում: Ի վերջո, աշխատատեղերի խնդիր կա»,- ասաց նա:
Ըստ Ալեն Սիմոնյանի՝ նախատեսում են ինտերնետ տիրույթում վիճակախաղերի կարգավորում իրականացնել: «Այսինքն՝ հնարավորինս սահմանափակվի արտասահմանում գործող կազմակերպությունների միջամտությունը եւ աշխատանքը ՀՀ-ում, որպեսզի կանխարգելենք, որ ՀՀ-ից գումարներ դուրս գնան»,- ասաց նա եւ շարունակեց, որ սահմանվում է բուքմեյքերական խաղերի կազմակերպողը պարտավոր է ստուգել մուտք գործող անձի 21 տարեկան լինելը:
Նաեւ կարգ է սահմանվում, ըստ որի՝ հնարավորություն է տրվում, որ ընտանիքի անդամը դատական կարգով սահմանափակի ամուսնուն, որ չգնա խաղա եւ ընտանիքի ունեցվածքը չկորցնի: «Նման դրույթ կա նաեւ խաղատների մասին դրույթում»,- ասաց նա:
Հոդված 5.2-ով, ըստ Սիմոնյանի՝ վիճակախաղի կազմակերպմանը ներկայացվող տարածքային պահանջներ են դրվում, որն ամենաքննարկված կետն է: «Այս կետի ընդունումից հետո Երեւան քաղաքում չեն լինելու բեթշոփեր, այսինքն՝ ամեն տեղ, որ տեսնում ենք բուքմեյքրեական գրասենյակները, վերացվելու են եւ չի սահմանափակվելու միայն Ծաղկաձոր, Սեւան, Ջերմուկ եւ Մեղրի քաղաքներում, այնտեղ, որտեղ օրենքով կազինոների թույլտվություն էլ կա»,- ասաց նա:
Ըստ պատգամավորի՝ նաեւ կարգելվի գազալցակայաններում ապարատների տեղադրումը: «Առաջակում եմ օրենքը հնարավորինս արագ մտցնել օրակարգ, որովհետեւ ամեն օր, ամեն ժամ մենք երկարացնում ենք հնարավորությունը, որ մարդիկ իրենց գումարները տանուլ տան, եւ այն մեր անվտանգությանն է վերաբերում, որ գումարները դուրս են գնում եւ մեր տնտեսական վիճակին են վերաբերում»,- ասաց նա:
Այս նախագիծը գլխադասային հանձնաժողովում բացասական եզրակացության արժանացավ, բայց վաղը կքննարկվի նաեւ ԱԺ լիագումար նիստում:
5376 դիտում
7 տարի անց սառույցը հալվու՞մ է. պատժամիջոցների ու սպառնալիքների ներքո Իրանը ուղիղ բանակցել է ԱՄՆ-ի հետ
Արցախցիների դժգոհությունների վրա «ձեռքերն են տաքացնում». Կառավարության հետ վերջնագրերով թող չխոսեն. Ստեփանյան